Altcoinler Nedir?

Altcoinler bize bitcoinden sonra yatırım yapmak için ikinci şanstır.Öyle biliyoruz yada bilmiyoruz.Ama altcoinler nedir ve altcoinlerin dünyasına girmeden yatırım yapmak zarardır. Bugunki yazımızda altcoinleri araştırdık.

Altcoinler nedir?

Altcoinler nedir? Yenilikçi ve teknolojik bir soru olmaktan çıkmış vaziyettedir. Zira Altcoinler de artık en az Bitcoin kadar değer görmeye başlamışlardır. Bitcoin dışındaki tüm farklı algoritma yapılarına sahip olan kripto paralar Altcoindir. Kısa ve öz açıklamak gerekir ise bir nevi Bitcoin benzeri denebilir. Günümüzde 2000 ila 2500 arasında Altcoin bulunmaktadır. Özellikle yenilikçi teknolojileri ile ön plana çıkmış ve kendisini kabullendirmiş Altcoinler mevcuttur. Altcoinler nedir sorunuza iyi bir yanıt verebildiysek makalemizin geri kalanına devam edelim.

Az önce değindiğim gibi günümüzde en az 2000 ila 2500 arasında Altcoin bulunmaktadır. Ancak her Altcoin, kripto para borsalarında bulunmuyor. Bunun en mantıklı sebebi ise yeterli ilgiye kavuşamamalarıdır. Aslında tüm Altcoinler en az Bitcoin kadar güvenlidir ancak insanın içinin ısınması gerekiyor değil mi? Altcoin nedir diye düşünürken biraz da algoritmalarından bahsedelim.

Kripto paraların en temel özelliği belirli bir algoritma ile çalışma prensibidir. Her Coin gibi Altcoinler de birbirinden farklı algoritmalarla çalışabilir. Örnek verecek olur isek SHA-256 şifreleme türü Bitcoin tarafından kullanılmaktadır. Buna ek olarak SCRYPT, Keccak, Quark, İpo/Shares gibi şifreleme türleri mevcuttur. Büyük hacim tarafından bakacak olur isek, Litecoin ise Scrypt şifreleme türü ile piyasada varlığını sürdürmektedir. 

Altcoinlerin üretilme sebebi nedir?

Altcoinlerin üretilme sebebine gelecek olur isek, madencilik seviyeleri her Coin de farklılık göstermektedir. En az zorluğa sahip olan Altcoinin madencilik seviyesine 1 dersek eğer, bu en kolay madencilik yapılabilecek Altcoin anlamına gelmektedir. Bitcoin, Litecoin gibi değerli varlıklar en zor derecede kazıldığı için bu tür Altcoinlerin varlığı gayet normaldir ve olasıdır. Altcoinlere güven aşamasındaysanız eğer kesinlikle güvenmekte çekinmemelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken tabi ki noktaları vardır. Çünkü her altcoin borsalara eklenmiyor.

 Eklenme olmadığı için kazancınızı takas edebileceğiniz bir yöntem olmuyor hali ile baştan kaybetmiş oluyorsunuz. Bunun yerine daha çok ilgiye sahip veya ilgiyi hemen kazanabilecek altcoinlere yatırım ve madencilik yapmanız size fayda sağlayacaktır. Özellikle yatırımcıların ve madencilerin ilgisini çekmek için bazı girişimlerde bulunan Altcoinler de mevcuttur. Örneğin forum sayfalarında kendilerine destekçiler yaratırlar. Bu destekçiler çeşitli söylemlerde bulunarak o Altcoine olan ilgiyi yükseltmeye çalışırlar. E ilgi yükselince hali ile borsaya girme ihtimalleri de yükselmiş oluyor.

Altcoin piyasasına yatırım yapmadan önce Altcoinin arkasında kimlerin durduğuna iyi bakmanız gerekmektedir. Bu tür şişirme ilgilerle ortaya çıkan onlarca Altcoin bulunmaktadır. Eğer risklerinizi bilir ona göre yatırım yaparsanız, kaybetme riskiniz de bir o kadar düşecektir. Unutmamanız gereken bir hatırlatma daha yapmak isterim; ne kadar güvenilir görünseler de Bitcoin ve Altcoin dünyası tüm materyalleri ile şişirilmiş balon parçacıklarıdır. Bitcoin'in ne zaman patlayacağı ve ele yüze bulaşacağı dahi henüz belli değil iken, henüz yeni piyasaya çıkmış herhangi bir parlama ile ufak bir ilgi kazanmış Altcoinlere yatırım yapmak büyük mana da zarar olacaktır. 

Altcoin Tercih Edilmeli Midir?

Altcoinler tercih edilebilir. Ancak bitcoine göre daha riskli bir yatırım şeklidir. Altcoin piyasasına girmeden önce derin bir araştırma yapma gerekir. Kısa süre de olan ilgi çeken ve kullanıcılara hitap edilen altcoinler kullanılmalıdır. Tekrardan belirtmek gerekirse bitcoin ve altcoin piyasasının getirisi olmasının sebebi çok risk taşımasıdır. Tavsiyemiz araştırma yapmadan oynamayınız.

altcoin nedir