Her piyasada olduğu gibi Bitcoin piyasalarında yapılacak işlemlerin öncesinde de piyasalar hakkında bir ön bilgi edinmek önem arz eder. Ne yazık ki, insanlar arasında kripto sanal paralar ve Bitcoin hakkında pek çok yanlış bilgi kabul görmektedir. Bu yazımızda tüm detayları ile paylaşıyoruz olucaz.

Kripto sanal paralar, son günlerin en ilgi çekici kavramlarından biri. Son derece yeni olan kripto sanal paralar, bu yeniliklerine rağmen oldukça yaygınlaştı. Özellikle, son zamanlarda yaygınlaşan mobil teknolojiler sayesinde para kullanımı ve transferi kripto sanal paralar sayesinde yeni bir boyut kazandı.Kripto sanal paraların ilki olan Bitcoin(BTC), kripto sanal para pazarının baş aktörü. Öyle ki, kripto sanal para literatüründe Bitcoin’den sonra çıkan tüm kripto sanal paralar için alternatif kripto para (alternati ve coin)anlamına gelen altcoin kavramı kullanılıyor. Bu özelliğiyle Bitcoin al-sat ve alışveriş işlemlerinde kullanılmasıyla kendine özel bir piyasa oluşturan Bitcoin, en önemli kriptosanal paradır. İlk çıkan kripto para olması ve tamamen kendine özgü yöntemiyleBitcoin, pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başardı.

Ancak, her piyasada olduğu gibi Bitcoin piyasalarında yapılacak işlemlerin öncesinde de piyasalar hakkında bir ön bilgi edinmek önem arz eder. Ne yazık ki, insanlar arasında kripto sanal paralar ve Bitcoin hakkında pek çok yanlış bilgi kabul görmektedir. Bu nedenle, ekonomik alanda kullanılan Bitcoin hakkında doğru bilgiyi edinmek, kazanç sağlamak için birinci kuraldır.

Bu yazımızda Bitcoindünyası ile yeni tanışanlar için kısa bir rehber hazırladık. Bitcoin’in neolduğu ile ilgili küçük bir bilgilendirmeden sonra nasıl işlem yapılacağından bahsettik. İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan konumuza başlangıç yapalım.

1.     Bitcoin nedir?

Bitcoin, ilk kripto sanal para biriminin adıdır.İlk olarak 2008 yılında Japon SatoshiNakamoto’nun yayınladığı bir makalede Bitcoin kavramından bahsedilmiştir.

2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndebaşlayan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan mortgage krizi sonrası dünyanın ekonomik düzeni sorgulanmayabaşladı. Dünyanın en güçlü ekonomisi olan AmerikaBirleşik Devletleri’nin tahtını sallayan bu kriz sonrası Amerikan Dolarınıngücü ciddi bir şekilde sorgulandı. Küresel ekonomide yaşanan bu büyükdalgalanma ile birlikte ortaya çıkan alternatif ekonomik çözüm arayışlarınınbir sonucu olarak sanal para görüşüyaygınlık kazandı.

Nakamoto’nun yayınladığı makale sonrası bugörüşün gerçek yaşamda bir karşılığının olacağı ilk etapta beklenmiyordu.Ancak, Bitcoin’den bahsedilen bu makalenin yayınlandığı Kasım 2008’den yaklaşık2 ay sonra Bitcoin platformu kurulduve ilk Bitcoin madencilik işlemi Nakamototarafından gerçekleştirildi.

Bitcoin, açık kaynak bir platformdur. Üzerindeherhangi bir otorite söz sahibi değildir. Yani, merkezi bir kontrolörü bulunmamaktadır. Bu nedenle, değeri tamamen piyasa koşulları doğrultusundabelirlenir. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu halen bilinmemektedir. Ancak, ilk Bitcoin alım-satım işlemi Nakamoto ileyazılımcı Hal Finney arasında 2009Ocak ayından gerçekleşti.

Bitcoin transferleri blockchain (blok zincir) adı verilen özel bir yazılım sistemi ileyapılmaktadır. Blockchain, Bitcoin piyasalarında işlem yapanyazılımcılar tarafından blok oluşturulması ve bu blokların birbirinebağlanmasıdır. Bitcoin, açık birkaynaktır. Yani, yazılımı kullanan herkes platformdaki işlemleri görebilir.Dolayısıyla, Bitcoin şeffaf bir niteliğe sahiptir. Herkes, bloklar arasındagerçekleşen transfer miktarını görebilir. Ancak, transfer işleminin kimlerarasında gerçekleştiği görülemez. Kripto kod şeklinde bloklara gelen verileri,blokları oluşturan yazılımcıların dahi çözmesi mümkün değildir. Bu nedenle,Bitcoin platformunda işlem yapan kişilerin kimlikleri bilinemez.

Image

2.     Bitcoin’in kullanım alanları

Bitcoin ile yapılan ilk işlem bir pizzasiparişiydi. 22 Mayıs 2010 tarihinde henüz Bitcoin’in değeri cent seviyesindeiken yaklaşık 10.000 Bitcoin karşılığında 1 adet pizza alındı.

Geçen süreç içerisindeBitcoin’in değerinde çok ciddi bir yükseliş oldu. Yararları ve zararları ileşiddetli bir şekilde senelerce tartışıldı. Bu tartışmalar hala son bulmadı. Ancak,Bitcoin artık ilk çıktığı zamana göre çok büyük kullanım alanına sahip.Bitcoin, günümüzde aralarında Japonya’nın da bulunduğu pek çok ülke tarafındanresmî olarak tanındı. Bu tanınmalar sonrası dünya üzerinde Bitcoin ile işlem yapılan şehir sayıları güngeçtikçe arttı. Bitcoin, çok kısa sürede değerini fazlasıyla katladı. Yazınınyazıldığı tarih itibariyle 1 Bitcoin1,686 ABD Doları üzerinden işlem görmektedir. İşlem hacmi ise 340 milyon ABD Doları seviyesindedir.

Bu derece yüksek kabul gören ve gün geçtikçekendisine yönelen ilgiyi daha fazla arttıran Bitcoin ile günümüzde yapılmayanişlem yok denecek kadar azdır. Aralarında Reddit,Microsoft, Bloomberg gibi saygın şirketlerin debulunduğu yüz binlerce şirket Bitcoin kabul etmektedir. Dünya üzerindeyaygınlaşmasıyla birlikte Bitcoin Türkiye’de de kullanıcı sayısını gün geçtikçearttırdı. Şu anda ülkemizde Bitcoin ile ticari işlem yapan şirket sayısı oldukçafazladır. Ancak, hala dünyanın geri kalanına göre Bitcoin kabul eden firmasayımız çok düşüktür. Ülkemizde Bitcoin ile işlem yapan firmalara örnek olarak webkobi veBoğaziçi yağ market firmaları verilebilir. Bitcoin ile yapılan ticari işlemlergenellikle online alışverişlerde söz konusu olmaktadır.

3.     Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin satın almak için kripto sanal para borsası içeren siteler kullanılır. Bu sitelerüzerinden alım-satım işlemleriyapmak oldukça kolaydır. Gün geçtikte sayıları artan bu borsa sitelerindenbüyük ve kurumsal yapıya sahip olanların kullanılması önem arz eder. Zira, herne kadar güvenilir bir altyapıya sahip olsa da borsa sitelerine bazı siber saldırılar olmuştur. Karşılaşılabilecekbu saldırılar sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı büyük ve kurumsal borsa siteleri ek güvencelersunmaktadır.

Türkiye’de paribu, coinex, btcturk ve piyasacoin siteleriyaygın kullanıma sahip borsa siteleridir. Bu siteler üzerinden Bitcoin alım-satımı yapmak mümkündür.

Bitcoin satın alabilmek için öncelikle alımıyapılacak borsa sitesi belirlenmelidir. Belirlediğimiz bu sitede kullanıcıhesabı açılır. Bu hesabı açtıktan sonra alınacak miktarın tutarı ölçüsündeparanın banka hesabı aracılığıyla borsa hesabına aktarılması gerekir. Buaktarım ile borsada oluşan hesap ölçüsünde işlem yapmak mümkündür. Sitede alımiçin oluşturulan ekrana girilir. Alınmak istenen Bitcoin miktarı, yatırdığınızpara miktarı ile sınırlıdır. Satın alacağınız zaman Bitcoin’in değerini kontrolederek bütçeniz ölçüsündeki miktarı belirlersiniz. Sonra onay işleminigerçekleştirirseniz alım gerçekleşmektedir.

Image

4.     Bitcoin’in yatırım amaçlıkullanımı

Büyük ölçüde yaygınlaşmasının ve yüksek değerininbir sonucu olarak Bitcoin, yatırım amaçlı kullanılmaya başlandı. BTC anılanınaksine, kısa vadede yüksek getirielde edilebilecek bir meta değildir. Zira, piyasada oluşan arz-talepdoğrultusunda fiyatı belirlenen Bitcoin’involatilitesi oldukça yüksektir.

Ayrıca, tıpkı reel para borsalarında olduğu gibiBitcoin borsalarında da spekülasyona açık bir ortam mevcuttur. Ellerinde yüksekmiktarda Bitcoin bulunan yatırımcılar, piyasanın dengesi ile oynamak ve dahadüşük fiyattan alım-satım yapmak amacıyla bazı dönemlerde piyasaya yüksekmiktarlarda Bitcoin sürerler veya piyasadan Bitcoin alırlar. Bu şekildeyaptıkları fiyat oynamaları sonrası alım veya satım yaparak kar elde ederler.Bu tür hareketlere spekülasyon adıverilir. Spekülasyon esnasında piyasanın işleyişini bilmek çok önemlidir. Eğer,piyasada çok ciddi bir gelişme olmadığı halde fiyatlarda ciddi oynamalar olmayabaşladıysa bu oynamalar muhtemelen spekülatiftir.

Bu nedenle, Bitcoinüzerine yapılan yatırımların öncelikle kısavadede yüksek kar dürtüsü ile yapılmaması gerekir. Zira, artan mobil cihaz ve yoğun internet kullanımıinternet tabanlı teknolojilerihayatımızın vazgeçilmezi haline getirmiştir. Yüksek değerine rağmen Bitcoin ve kripto sanal para teknolojisi halaoldukça yenidir. Bu nedenle, geliştirilmeye müsait bir yapıya sahiptir.

Marry Ann Callahan

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları