DC Comics Film Hakları Kime Ait? Hangi Karakterler DC Sinema Evreni’nde Gözükebilir? Tüm bu detayları bu yazımızda görebilirsiniz.

DC Comics firması, Marvel Comics’in aksine, karakterlerinin film haklarını başka bir şirkete satmış durumda değil. Dolayısıyla, tüm DC karakterlerinin yayın hakları, DC Comics şirketine, daha doğrusu, DC Comics’in sahibi olan Time Warner şirketine ait.

Kısacası, yazacak çok bir şey yok: DC Comics çizgi romanlarında gözüken tüm karakterler, stüdyonun kararı da bu yönde olduğu sürece, aynı evrende yer alabilir, aynı filmde gözükebilir.

Ama yine de, cevaplanması gereken bazı sorular elbette var.

DC Cinematic Universe – DC Sinema Evreni

Dediğim gibi, DC çizgi roman karakterlerinin hepsi, DC film ve dizilerinde de kullanılabilecek durumdalar. Hepsini sıralamak imkansız olsa da, en öne çıkan karakterler şöyle:

Superman ve tüm yan karakterleri (Supergirl, Jimmy Olsen, Lois Lane, Lex Luthor, vs.)

Batman ve tüm yan karakterleri (Robin, Batgirl, Batwoman, Joker vs.)

Green Lantern

Green Arrow / Arrow

Flash

Wonder Woman

Justice League takımının tüm üyeleri ve düşmanları

Constantine

vs.

 

Justice-League

DC her ne kadar karakterlerinin tamamına sahip olsa da, henüz sinema evrenini Marvel kadar geliştirmiş durumda değil. Şu ana kadar, Marvel’ın sinema evrenine verilen isme karşılık olarak “DC Cinematic Universe” olarak tanımlanan olgu içinde yalnızca bir film çekildi:

 Man of Steel.

Man of Steel’ın devam filminin Superman ve Batman ikilisini kullanacağının ve bunu bir Justice League filminin takip edeceğinin açıklanmasıyla, evrenin ilk somut adımları da atıldı – ama bu iş nasıl gelişecek, Arrow – Flash dizilerindeki karakterler aynen mi aktarılacak, yoksa bu diziler ayrı bir evrende, filmler ayrı bir evrende mi devam edecek, bunu şu an bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, bunun için henüz bir açıklama yapılmamış olduğu, ve DC Evreni’nde görece meşhur karakterler olan Flash ve Green Arrow’un film evreni içinde -yine, henüz – kendilerine yer bulmadıkları gerçeği.

DC’nin son zamanlarda ciddi bir televizyon atağı var, Arrow ve Flash dizilerinin yanı sıra, Constantine ve Gotham dizileri de duyuruldu – fakat bunların hepsinin filmlerle ve birbirleriyle aynı evrende geçiyor olmaları zor gözüküyor.

Hangilerinin DC sinema evrenine bağlanacağını ise, zaman gösterecek.

(Güncelleme, 25 Temmuz 2014: Birkaç gün önce Geoff Johns’un yaptığı açıklama ile, DC’nin televizyon ve sinema evrenlerinin birbirlerinden ayrı tutulacağı resmileşti. Dolayısıyla, şu ana kadar yapılan açıklamalar doğrultusunda, Arrow ve Flash dizilerinin başını çektiği “Televizyon DC Evreni” ile, Batman ve Superman’in başını çektiği “Sinema DC Evreni”nin birbirlerinden tamamen bağımsız olacağını kabul edebiliriz.

Justice League’de Arrow görme hayali, şimdilik suya düşmüş gibi gözüküyor.

http://www.ign.com/articles/2014/07/18/batman-v-superman-dawn-of-justice-geoff-johns-no-dc-movietv-crossover)

DC konusunda, bir de şöyle ilginç bir durum var. Çizgi roman açısından bakıldığında, DC Comics Marvel’a göre daha çeşitli yayınlar basan bir yayınevi. Marvel büyük ölçüde süper kahramanlarla sınırlı bir şirket, ama DC’nin – özellikle Vertigo çatısı altında – çok farklı tarzlarda, popüler serileri de var.

Film projelerine ağırlık veren DC Comics’in, ileride 100 Bullets, Sandman, Fables gibi kurgularını da sinemaya aktaracağı yönünde haberler geliyor. Fakat ana akım süper kahraman çizgi romanlarından çok farklı özelliklere sahip olan bu projeler, muhtemelen yeni yaratılacak DC Sinema Evreni’nde yer almayacak.

fhaklari2_thumb2

DC Sinema Evreni Dışındaki DC Comics Filmleri

 

Dediğim gibi, DC sinema evrenini, Marvel’a bir cevap olarak, yeni kurgulamaya başladı. Dolayısıyla, 2013 yılındaki Man of Steel’a kadar çekilen tüm DC filmleri, DC Sinema Evreni dışında geçiyor. Kendi bağımsız evrenlerinde geçen filmlerden / dizilerden bazıları şöyle:

Batman Begins

The Dark Knight

The Dark Knight Returns

Green Lantern

Tüm eski Superman filmleri

Tüm eski Batman filmleri

Smallville Dizisi

Bunlar yalnızca meşhur örneklerden bazıları.

Altevren sitesinden alıntıdır

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları