Kripto Para Kullanımının Riskleri ve Faydaları Nelerdir?Kendine has bir borsası bulunması hasebiyle kripto paralar, özellikle yatırımcılar tarafından cazip bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Kriptoparaların yatırım amaçlı kullanımı elbette ki beraberinde pek çok avantaj ve dezavantaj getirmekte. Peki, nedir bu avantaj ve dezavantajlar?

Tüm dünyada özellikle Bitcoin ile adını duyuran kripto para ekosistemi Bitcoin ve bellibaşlı altcoinlerde yaşanan muazzam değer artışlarıyla birlikte ekonomi gündemine bomba gibi düştü. Özellikle BCH to USD parametresinde son günlerde yaşanan inişli çıkışlı hareketlenmeler çoğu kripto para birimi uzmanının gündeminde.Kullanım alanlarının genişlemesi ve tıpkı reel piyasaların sahip olduğu gibi kendine has bir borsası bulunması hasebiyle kripto paralar, özellikle yatırımcılar tarafından cazip bir yatırım aracı olarak görülmeye başlandı. Kriptoparaların yatırım amaçlı kullanımı elbette ki beraberinde pek çok avantaj ve dezavantaj getirmekte. Peki, nedir bu avantaj ve dezavantajlar? Bu yazımızdason günlerin en önemli ekonomi gündem maddelerinden biri olan kripto para kullanımının avantaj vede zavantajlarından kısaca bahsedilecektir.

1.      Kripto Para Kullanımın Riskleri

Bitcoin’in özellikle 2017 yılında yaşadığı büyükdeğer kazanımından sonra, ilgileri üzerine çekmeyi başaran sanal kripto paralar ilk olarak 2008 yılında Bitcoin ile gündemegeldi. Bitcoin’in görmüş olduğu yoğun talep ve pek çok farklı işlemdekullanılabilme özelliklerinden sonra bu talepte inanılmaz bir artış yaşandı.Sonrasında, Bitcoin’in teknik olarak bazı eksiklik veya geliştirilmeye açık pekçok noktası değerlendirilerek teknik adı altcoinolan birçok farklı sanal kripto parabirimi doğdu.

Bu para birimlerinin kullanımı gün geçtikçeartmaya başladı. Ve bu durum, pek çok farklı yatırımcının da bu alana yönelmesisonucunu doğurdu. Ancak, yatırım yapılacak her alanda olduğu gibi sanal kripto para teknolojisinin de,piyasanın doğası gereği içerdiği bazı riskler mevcut. Şimdi, bu risklerdenbazılarına göz atalım.

●      PiyasaRiskleri

Bilindiği üzere, sanal kripto para, reel piyasadakullanılan paralardan farklıdır ve herhangi bir merkezi kurum tarafından üretilmez. Sanal kripto paraların pek çoğu(Ripple gibi bazı istisnalar hariçolmak üzere) coin mining denilenözel bir yazılım tekniği ile tamamen sanalortamda işin uzmanı yazılımcılar tarafından üretilmekte ve üretimden sonrada sanal kripto para borsalarında işlem görmeye başlamaktadır. Bu durum sanal kriptoparalar üzerine herhangi bir ülkenin veya otoritenin net politikalarbelirlemesini engellemektedir.

Bu nedenle sanal kripto paraların fiyatları yapısı gereği,piyasada kendilerine oluşan arz ve talep miktarları doğrultusundabelirlenmektedir. Bu durum, yatırım amaçlı alım satım yapılacak kripto paranınfiyat tahminlerini yaparken bazı güçlüklere sebep olmaktadır. Reel piyasalarınaksine kripto para piyasalarında fiyat öngörülerinde bulunabilmek oldukçagüçtür.

Bu nedenle sanal kripto para piyasalarında yatırım yapacak yatırımcılar için sözkonusu paranın borsadaki değerinin anbean takibi çok önemlidir. Çünkü oluşanfiyatlarda anlık olarak büyük değişiklikler görülebilmektedir. Bu durum, bazende bazı büyük yatırımcıların davranışlarıylaalakalı olabilmektedir. Büyük yatırımcılar tarafından yapılan yüklümiktarlardaki anlık alım veya satımlar, söz konusu kripto paranın değerinibüyük çapta değiştirebilmektedir.

Kısaca, kripto para ekosisteminde, ekonomik varlığın doğası gereği fiyatınsadece arz ve talep koşullarıyla oluştuğugöz önünde bulundurulursa piyasa içerisindeki iktisadi ajanların davranışları çok önemlidir. Bu davranışlarınpiyasanın bir bütün olarak okunması ile çözülmesi mümkündür. Piyasanın doğasıgereği oluşan bu riskin minimuma indirilmesi ancak ve ancak piyasanın sıkıtakibi ile mümkündür.

●      Siber SaldırıTehdidi

Kripto paraların online bir şekilde işlem görmesinedeniyle siber hırsızların hedefine oturması çok olasıdır. Kripto paraborsalarında bulunan yatırımcıların birikimlerine hırsızlık güdüsüyle göz dikenpek çok siber korsan vardır. Bunlar tarafından belli başlı kripto paraborsalarına siber saldırı düzenlenmişve bu saldırıların bazıları başarılı olmuştur. Gerek Bitcoin gerekse de diğeraltcoinlere düzenlenen bu saldırılar sonrasında pek çok yatırımcınıncoinleri siber saldırganlar tarafından çalınmıştır.

Bu durum kripto para piyasasında yatırımı bulunanyatırımcıları endişelendirse de güvenilir ve piyasada büyük işlem hacmine sahip borsaşirketleri, yatırımcılarını bu riskten korumak amacıyla yaşanan saldırısonrası çalınan miktarı karşılamakta ve böylece yatırımcının zarar görmesiniengellemektedir.

Siber saldırı riskinin minimuma inmesinisağlamanın yolu yatırım yapılacak olan borsanın iyi seçilmesidir. Kurumsal bir altyapıya ve yüksek işlem hacmine sahip kripto paraborsaları yatırımcılarına siber saldırılar karşısında daha güvenilir bir ortamsağlamaktadır.

●      Portföy Riski

Kripto para piyasasında yatırım yapmak isteyenyatırımcılar, özellikle son dönemde kripto paranın ekonomi gündeminde yoğun bir şekilde yer almasından sonra bupiyasalara adeta akın etmişlerdir. Bu durumun sonucu olarak Bitcoin ve türeviolan altcoinlere yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gösterilmeye başlanmıştır.

Tabii ki, tıpkı reel yatırımlarda olduğu gibi sanal kripto paralara yapılacakyatırımlarda da yatırımın bilinçli bir şekilde yapılması büyük önem arzetmektedir. Öncelikle, tabiri caizse sanal kripto para piyasalarını kolayyoldan para kazanma yolu olarak görmemek gerekmektedir. Ayrıca, yukarıdabahsettiğimiz popülerlikten dolayı bu borsaların birçoğunda paranındeğerlendirilmesi amacıyla işlem yapılması portföyün artmasına ve bunun takibiiçin de ekstra maliyetlere neden olacaktır. Her ne kadar kulağa uzak birihtimal gibi gelse de pek çok farklı kripto para borsasında coininizin olması,ilerleyen süreçte bunların takibini de zorlaştıracak ve bu durum yatırımınızüzerinde bir risk oluşmasına sebep olacaktır.

Bu şekilde oluşacak riskin önlenmesi için sanalkripto paralara yapılacak yatırımda bilinç düzeyinin yüksek olmasına dikkatederek özellikle ilk etapta takibi görece daha kolay olan yatırımlarda bulunmakgerekmektedir.

2.   Kripto Para KullanımınınFaydaları

Kripto para piyasalarından kar ve fayda sağlamak, özellikle bunların son dönemlerindekipopülerliği de göz önünde bulundurulduğunda olası bir durum olarak karşımızaçıkar. Bitcoin ile birlikte hayatımıza giriş yapan kripto para kavramı güngeçtikçe artan kullanım alanı ve tamamen kendinehas yazılım teknolojisi ile ilk etapta insanları fiziki para taşıma vesaklamanın beraberinde getirmiş olduğu maliyetlerden kurtarmaktadır.

Son dönemlerde özellikle bilişim teknolojisindeyaşanan devrim niteliğindeki gelişmelerden ekonomi dünyasının da nasibinialmasının bir sonucu olarak ortaya ortaya çıkan sanal kripto paralar, uzuncabir süre daha ekonomi ve yatırımgündeminin önemli başlıklarından biri olmaya devam edeceğe benziyor. Buşekilde ortaya çıkan para kullanımının kişiye sağladığı faydalardan bazılarıise şunlardır:

●      AracıyıOrtadan Kaldırma

Günümüziktisadi hayatında ekonomik işlemlerimizde banka adıverilen aracı kurumlara ihtiyaç duyarız. Bu kurumlar mal varlığımızı teslimettiğimiz, kendi adımıza hesap açtığımız, para transferlerimizi kurum içindekibaşka hesaplara yaptığımız hatta para ihtiyacı duyduğumuzda borç alabildiğimizkurumlardır.

Sanal kripto para teknolojisinde ise bu tarz kurumlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Zira buparaların alımı sonrasında ele geçen miktar kişiye özel olan bir hesapta ağüzerinde bulunmaktadır. Zaten ortada fiziki anlamda bir para dabulunmamaktadır. Elimizdeki kripto para tamamen kendine has bir kod (blockchain) ile hazırlanmış ve sadecesahibinin kullanımına sunulmuş bir özelliğe sahiptir.

Ayrıca, herhangi bir ülke veya otoritenin kontrolünde olmaması da elde bulunan kriptoparanın üçüncü bir kişi veya kurumun müdahalesi ile değer kazanıp kaybetmesineolanak sağlamadığından tamamen üçüncü kişilerin etki alanı dışında işlemgörülmesine olanak tanımaktadır.

●      Güvenlik

Sanal kripto paralar adı üstünde kripto yani şifrelenmiş bir sistemesahiptir. Bu durum elinizde bulunan miktarın sizin kontrolünüz dışında işlemgörmesini engellemektedir. Bitcoinile başlayan ve sonrasında gelen pek çok altcoin bünyesinde de aynı mantıklakullanımına devam edilen blockchain (blokzincir) teknolojisi elde tutulan paranın tamamen kişiye özel olmasınısağlar.

Bu niteliğiyle sanal kripto paralar tam anlamıylagüvenli bir sanal ortamda muhafaza edilme imkanına sahiptir. Blockchain adıverilen şifreleme teknolojisine dışarıdan müdahale olanağı oldukça zordur.Ayrıca, güvenilir borsalardayapılacak işlemlerde dışarıdan yapılan bir müdahale söz konusu olsa dahi eğerortaya bir zarar çıkmışsa bu zararın borsa tarafından karşılanması mümkündür.

●      Evrensel İşlemKabiliyeti

Sanal kripto paralar herhangi bir otoritenindenetimine tabi bulunmadığından dünyanın her yerinde geçerli bir değer saklamaaracı olarak işlem görmektedir. Reel paralardan farklı olarak ülkeden ülkeyefarklılık göstermez ve dünyanın her yerinde 1 Bitcoin 1 Bitcoin’dir. Bu durum, elinizde bulunan sanal kriptopara ile dünyanın her yerinde işlem yapmanıza olanak sağlar ve para değiştirmedönüştürmenin yol açtığı kur maliyetlerinden sizi kurtarır.

 Ayrıca,sanal kripto paranın evrensel olması dünyanınher yerinden yatırımcılarla irtibat kurmanızı kolaylaştırarak piyasa hakimiyetini daha kolayedinmenizi sağlar. Kısaca, elinizde bulunan sanal kripto para ile dünyanın her yerinde rahatlıkla işlem yapabilirve bu paranın borsasına sadece ülkenizde değil dünya çapında yatırım yapabilirsiniz.

Marry Ann