Evet Öncelikle nedir ile başlayalım isterseniz. LiquidSky bir Cloud Gaming PC olarak geçiyor. Yani Türkçe karşılığı ile Bulut Oyun Bilgisayarı diyebiliriz. Size bir nevi server bilgisayar vermekte. Fakat standart bir serverdan kat be kat güçlü.

MerhabaDeğerli ByRecLast Takipcileri,

Bugün sizlere yeni bir programdan bahsedeceğiz. Liquidsky ı son zamanlarda heryerde duymuşsunuzdur. Baya bir popüler oldu ve duyuldu. Bunun muhtemelen bir sebebi benim çünkü ilk tanıtan ve videosunu çekip duyuran benim sonra elden ele gitti falan filan.. İlkleri yapmak bizim işimiz ^^ Neyse fazla hava atmayalım Peki nedir bu program? Neişe yarar? Ne Amaçla kullanılır? Nasıl edinilir? Nasıl kullanılır? Tüm bu bilgileri bu yazı altında bulabileceksiniz. Ayrıca yazının sonunda bir adet de anlatım videosunu koyacağım.

LiquidSkyNedir?

Evet Öncelikle nedir ile başlayalım isterseniz. LiquidSky bir Cloud Gaming PC olarak geçiyor. Yani  Türkçe karşılığı ile Bulut Oyun Bilgisayarı diyebiliriz. Size bir nevi server bilgisayar vermekte. Fakat standart bir serverdan kat be kat güçlü. Normalde serverlar genelde upload/download, db kullanımı, site, private server tarzı şeyler tutmak için kullanılır. Fakat bu serverın ana amacı sizin oyun oynamanıza olanak vermek. Verdiği bilgisayarlar İntelXeon İşlemcili olup 4 GB-8GB-16Gb Ramlere sahip olmakla beraber güçlü bir ekran kartı olan NVIDIA GRID K280Q kullanmakta. Ekran kartı 4GB GDDR5 olup 256 bit dir. Yani çok güçlü bir ekran kartı ve sadece büyük sunucular bunları kullanıyor. Son dönemlerde çıkan her oyunu rahatca oynayabileceğiniz anlamına geliyor bu ki eğer videolara bakarsanız bir çok yeni oyunu görebiliyorsunuz ^^ Verdiği bilgisayarın yanı sıra bir diğer güzel özelliği ise İnternet hızı. Size verilen internet hızı gerçek olamayacak düzeyde olmakla beraber tamamen gerçek ! Download(İndirme) hızı : 600 MB/ Upload(Yükleme) hızı: 600 MB gibi inanılmaz yüksek değerlerde sonuç alıyorsunuz. Hız testini ve donanım özelliklerini videomuzda gösterdik kontrol edebilirsiniz.

Teknik bilgileri anlamayanlar için basitce anlatacak olursak;

Size bir nevi bilgisayar veriyor hatta çok çok güçlü bir bilgisayar. Size verdiği program ile Teamviewer dan arkadaşınızın bilgisayarına bağlanırmış gibi bağlanıyorsunuz. Yada Uzak Masaüstü bağlantı kurar gibi bağlanıyorsunuz ve tada ! Elinizde yukarıda bahsettiğimiz o güçlü bilgisayar var. Dilediğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz buradan. Çünkü bu bilgisayar artık size ait. İster yükleme yapın,download upload işlerinizi halledin,server olarak kullanın,oyun oynayın,canlı yayın yapın,video çekin, vs vs.. türetebilirsiniz istediğiniz gibi. Çünkü tamamen size ait bir bilgisayar var artık. Fakat programı elde etmeniz için gereken bazı koşullar var. Bunları alt kısımlarda tek tek anlatıcam şimdi.

Bu arada bahsetmediğimiz bir konuda platformlar. Program hemen her platformda çalışacak şekilde düzenlenmiş. Yani Android ve İos telefonlarınızdan tutunda tabletlere, tabletten tutunda linux, mac platformlarında, tvos a kadar hemen her platform ve sistemde çalışacak şekilde düzenlenmiş. Yani her yerden bağlanmanıza olanak sağlamış. Ayrıca Gamepad(Kol) kullanımınıda destekliyor. Programa ilk baktığımda Onlive(Onlive’ın ne olduğunu bilmeyenler kanalımda videosunu bulabilirler) a benzetmiştim hatta videoda da o şekilde başladım fakat durum bundan biraz farklı. Onlive da bildiğiniz gibi sadece sisteminde olan oyunları oynayabiliyordunuz ve ek birşey yüklemenize izin vermiyordu. Yani programda ne varsa onu kullanabiliyordunuz fakat bunda bilgisayar size ait olduğu için sınır yok. İstediğiniz herşeyi yükleyebilir,kullanabilirsiniz ve oynayabilirsiniz. Steam hesabınıza girebilir ve hesabınızdaki oyunları deneyebilirsiniz. Herhangi bir oyunu yüklemek en fazla 5 dk sürecektir videoda denendi test edildi ^^ Bana sorarsanız Onlive dan daha iyi bir program olmuş. Zaten de Onlive Sony’e satıldıktan sonra kapandı bildiğiniz gibi bu tarz bir programa mutlaka ihtiyacımız vardı. Tam zamanında çıkmış program ^^

Dikkat! : Bu kadarşeyi anlattıktan sonra mutlaka söylememiz gereken birşey daha var tabiki. Program normalde ücretli kredi sistemi ile çalışıyor fakat şuanda betada olduğu için 1 günlük deneme şansı veriyor size. Betanın ne zaman biteceği tam bilinmemekle beraber tahmini 3 ay olarak düşünüyorum. +/- olabilir kesin birşey yok dediğim gibi. Bunun detaylarını aşağıda zaten anlatıcam dediğim gibi.Ayrıca bu 1 günlük deneme süresince 50 GB lik bir HDD sınırı koyuyor. Bunuda belirtmemiz lazım.

LiquidSky Ne işe yarar?

Evet sorulan bir diğer soruda buydu. Yukarıda kısaca özet geçtik aslında. Bilgisayar tamamen size ait. Yapabileceklerinizin sınırı olmamakla beraber yasak bazı noktalar var. Bunları sitesinden de bahsetmiş. Herhangi pornografik içerik(Yüklemek yada indirmek), Hack amaçlı kullanımlar ve benzer yasal olmayan şeyler tabi ki yasaklanmış durumda. Tek tek bahsetme gereği duymuyorum çünkü yasak şeyleri az çok biliyorsunuz ve sitesinde de yazıyor. Yaparsanız ban yeme olasılığınız var ve krediniz geri ödenmeyecek bunu da baştan belirtmek lazım. Yapabileceğiniz şeyleri ise aklıma geldiği kadarı ile şöyle sıralayayım ;

LiquidSky Ne amaçla kullanılır?

 • Download/Upload işleri
 • Server olarak kullanın
 • Oyun oynayın (Özellikle bunun için kullanılacak gibi zaten)
 • Canlı yayın yapın
 • Video hazırlayıp yükleyin
 • Render işlerinizi yapın
 • Diğer platformdan (Telefonlarınızdan mesela) Bilgisayar erişimi sağlayın
 • Film,video izleyin
 • vs vs.. Daha türetilebilir bir sürü şey ^^

LiquidSky Nasıl Edinilir?

Geldik en çok sorulan sorulardan bir diğerine. Program dediğimiz gibi normalde ücretli.Kredi satın alıyorsunuz ve kullanıyorsunuz.
1 Kredi 1 Saate denk geliyor sanırsam.
Aylık olarak 80 krediyi 12$ gibi bir ücrete alabiliyorsunuz.
Ek Paketlerden biri 10 Kredi 0,50$ olarak gözüküyor.(Ek paketten kastımaylık alıyorsunuz ve bunuda ilave olarak alabiliyorsunuz.)
Yada limitsiz alırsanız 40$ kadar bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Streamer ve Youtuberlar için bence güzel bir sistem olabilir. Açıkcası ben kullanmayı düşünüyorum. Üstelik sistemlerinde birde Streamer ve Youtuber lar için partnerlik sistemi bulunmakta. Eğer Youtuber yada Streamer sanız bunada başvuru yapabilirsiniz.

Her neyse bizi ilgilendiren kısmı aslında burası değil. Bu kısmı sadece almayı düşünenler için yazdım. Ben size ücretsiz nasıl alabileceğinizi daha doğrusu deneyebileceğinizi göstereceğim. Program dediğimiz gibi şuan betada. Bu yüzden üye olan ve referans ile 3 üye getiren herkese 1 günlük ücretsiz sürümü veriyor. Yani 1 gün deneyebiliyorsunuz programı.

Ücretsiz 1 günlük deneme için Yapmanız Gereken şey özetle ;

 • https://liquidsky.tv sitesine girip üye olmak.(Aşağıda yorumlarda yada Youtube yorumlarında ref varsa onunla girin ki destek olsun herkes birbirine)
 • My Account kısmındaki ref linkinizi paylaşmak (Video yorumunda yada bu yazı altında paylaşabilirsiniz. Fakat sadece Ref lere izin veriyorum farklı link vermek yasaktır.)
 • 3 Üye getirmek
 • 3 üye geldiğinde Download kısmı açılacak ve indirebileceksiniz her platformdan.

Dikkat: Burda bilinmesi gereken bir nokta şu ki sadece linke tıklamak yeterli değil. Üye olmanız lazım o yüzden tıkla bende tıklarım saçmalıkları olmasın. Herkes üye olmak zorunda. Youtube yorumlarında yada Bu yazı altındaki yorumlarda herkes birbirini desteklesin ki herkese üye kazandırmış olalım. Yalnız bir ricam da şu ki 3 üyeye ulaşan arkadaşlar yazdığı yorumda  uyarsın ki tıklamaya devam edilmesin. Herkese sadece 3 üye gerekiyor fazlası işinize yaramaz.

Image

Örneğin benim üyeliğim bu şekilde. Şuanda deneme sürümüm bitti ve uprage etmemi yani kredi almamı istiyor.

LiquidSky Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yukarıdada bahsettiğim gibi Liquidsky üyeliği edinmeniz veücretsiz sürümü açtırmanız gerekmekte. Yada kredi satın almanız gerekmekte.Buraya kadar işlemi tamamlamışsanız size Download linki açılacaktır. Download atıkladığınızda aşağıda gördüğünüz gibi istediğiniz platformu seçipindiriyorsunuz.


Image


Sonrasında Program inmiş olacak. Normal program yükler gibi kurulumu gerçekleştiriyorsunuz. Ardından Clienti açıyorsunuz ve karşınızda aşağıdaki gibi bir giriş ekranı çıkıyor. Liquidsky üyeliğiniz ile giriş yapıyorsunuz.


 Image 


Buradan sonrasını gösteremiyorum çünkü benim üyeliğimin süresi tamamlandı.Ancak videoda buraları gösterdim izleyebilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken şey bir pc seçmeniz olacak. Oradan “High System” olanı seçiyorsunuz ve sisteminiz hazırlanıyor. Burada sürekli soranlar oluyor açılmadı diye.Burada sizin Bilgisayarınız oluşturuluyor o yüzden uzun sürebilir işlem. Biraz beklemeniz gerek.

Evet Liquidsky a ait en detaylı ve net anlatım sanırsam bu olmuştur. Program gerçekten hoşuma gitmekle beraber şunuda hatırlatmakta fayda var. Aldığınız pc ve net çok sağlam. Eğer kasma, donma yada piksel lik yaşıyorsanız bu %80 ihtimal ile sizin netinizden kaynaklanmakta. Bilgisayarını yoracak bir program değil. Haliyle sadece sizin netiniz kaynaklı. Eğer AKK ye girmişseniz özellikle bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Ben şahsen TTNET in standart  8mbit olan kendi netim ile bağlandım ve neredeyse hiç sorunla karşılaşmadım. Fakat tabiki %20 ihtimal server kaynaklı yada bilgisayar kaynaklı sorunlar olabilir. Bu yinede ihtimaller arasında var tabiki.  Ayrıca aşırı bir yoğunluk var şu sıra program çok fazla ilgi gördü. Bu yüzden siteye girişlerde de sorun yaşayabiliyorsunuz. Bunu da belirtmekte fayda var.

Son olarak şöyle anlatım videomu ve yaptığım canlı yayın videosunubırakıyorum.

Detaylı Anlatım Videosu ;

2 Saatlik Canlı Yayın Videosu ;

Program genel olarak bu şekilde. Eğer anlatımı ve videoyu beğendiyseniz lütfen yorumlarınızla belirtin sadece ref koymayın ^^ Ayrıca videomuza da yorum ve like larınızı eksik etmeyin.

Herkese İyi Günler ve İyi Oyunlar Dilerim.

RecLast

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları