LoL Teamfight Tactics’deki (TFT) En iyi Eşyalar/Itemler [Rehber]

Teamfight Tactics League of Legends oyuncularının yeni gözdesi olmayı başardı ve oyunda öğrenilecek çok şey var. Önceki yaptığımız eşya rehberine ek olarak şimdi de sizin için Teamfight Tactics’deki en iyi eşyaları listeledik.

Not: Oyunda meta değiştikçe ve eşyalara ve şampiyonlara dengelemeler geldikçe (yani nerf yerlerse) bu listeyi güncellemeye devam edeceğiz bu yüzden bu yazıyı tarayıcınıza kaydetmeyi (Ctrl + D) unutmayın.

LoL Teamfight Tactics’deki En İyi Eşyalar (Tier S)

 • Force of Nature (Doğanın gücü)
  • Yapılış şekli = Spatula + Spatula

Neden en iyi ?

Force of Nature size ordunuzu 1 kişi genişletme şansı tanıyor, örneğin seviye 7’desiniz bu sahada 7 tane şampiyon bulundurabileceğiniz anlamına geliyor, ancak bu eşyaya sahipseniz sahada 8 şampiyon bulundurabiliyorsunuz. Kısaca bu eşya sizi 1 seviye atlamış gibi gösteriyor.

 • Donmuş Yürek
  • Yapılış şekli = Zincir Yelek + Tanrıçanın Gözyaşı

Neden en iyi ?

Bildiğiniz gibi oyunda saldırı gücü inanılmaz önemli çünkü, şampiyonunuz ne kadar hızlı vurursa yeteneklerini o kadar hızlı kullanıyor. Donmuş yürek bunu engelleyerek onların saldırı hızını düşürüyor aynı zamanda size +20 zırh ve +20 mana sağlayarak gelen hasarı düşürürken yeteneklerinizi daha erken kullanmanızı sağlıyor.

 • Morellonomicon
  • Yapılış şekli = Aşırı Büyük Sopa + Dev Kemeri

Neden en iyi ?

Oyunda şampiyonunuzun alan hasarı varsa bu eşya size gerekli çünkü, yaptığınız büyüler düşman canının %5’ine denk yanma hasarı veriyor. Böylece Katarina ve Brand gibi şampiyonlar düşman takımın ordusunu yetenekleriyle ışık hızında eritebiliyorlar.

 • Hayalet Dansçı
  • Yapılış şekli = Nişancı Yayı + Zincir Yelek

Neden en iyi ?

Bildiğiniz gibi oyunda kritik saldırılar iki kat hasar vuruyor ve eğer sahada üç veya daha fazla suikastçi varsa bu hasar üçe hatta dörde katlanıyor. Karakterleriniz kritik saldırılardan tek yiyorsa bu eşyaya kesinlikle sahip olmalısınız çünkü buna sahip olan şampiyonlar tüm kritik hasarları savuşturuyor. Bu da kritik saldırıların hiçbirini yemeden karşınızdaki Tristana’yı veya Zed’i rahat bir şekilde öldürebileceğiniz anlamına geliyor, üstelik %15 saldırı hızı ile +20 zırh da hayatta kalırken hasar vermek için birebir.

 • Shojin’in Mızrağı
  • Yapılış Şekli = TEK Kılıcı + Tanrıçanın Gözyaşı

Neden en iyi ?

Şampiyon yetenekleri savaşın kaderini değiştiriyor ve bu eşya size her saldırıda maximum mananızın %15’ini geri veriyor. Yani bu eşyayı Aurelion Sol’a verirseniz şampiyonunuzun yetenek süresini nerdeyse yarı yarıya indireceğiniz için daha önce yenildiğiniz bir rakibi bu eşya ile hiç zorlanmadan rahatlıkla yenebilirsiniz.

Lol Teamfight Tactics’deki iyi eşyalar (Tier A)

 • Zincir Yelek: Verdiği +20 Zırh sayesinde hayatta kalma sürenizi uzatırken birkaç S sınıfı eşyanın yapımında kullanılıyor.
 • Nişancı Yayı: Verdiği saldırı hızıyla kolcu ve silahşörler için gerekli olan Bombardıman Topu ve Hayalet Dansçı’nın yapımında kullanılıyor.
 • Spatula: Bu eşya ile yapılan kombinasyonlar karakterinize yeni bir sınıf ekliyor ve bu sayede kombolar için gerekli olan şampiyon sayısı düşüyor. (Örnek, Vayne’e Donmuş Balyoz verirseniz o aynı zamanda buzul olur ve Braum, Ashe gibi şampiyonların buzul kombosunu tetikler)
 • Ejderha Pençesi: Verdiği %83 büyü direnci ile sizi neredeyse tüm büyü hasarından koruyor. Tanklar için birebir.
 • Luden’in Feryadı: Büyüleriniz sıçrayarak ekstra 200 alan hasarı vuruyor. Garen, Katarina gibi şampiyonların hasarını arttıramak için kullanılabilir.
 • Bombardıman Topu: Yordle gibi saldırılardan kaçınabilen şampiyonları etkisiz kılmak için kolcu ve silahşörlerin olmazsa olmazı. Verdiği menzil bonusu sayesinde kolcu ve nişancılarınız neredeyse durduğu yerden haritadaki herhangi bir yere saldırabilirler.
 • Seraph’ın Şevkati: Her yetenek kullandığınızda geri verdiği 20 mana sayesinde yeteneklerinizi tekrar kullanma sürenizi düşürüyor. Brand ve Yasuo gibi şampiyonlar için iyi bir seçim.
 • Çivili Zırh: Karşıda çok fazla fiziksel hasar varsa tankınıza vereceğiniz bu eşya sayesinde onların kendilerine ciddi bir hasar vermesini sağlayabilirsiniz.
 • Titanic Hydra: Elinizde canı çok yüksek olan Gnar ile RekSai var ancak hassar vurmuyolar mı? Bu eşya sayesinde canlarının %10’unu alan hasarı olarak vurup karşı takımın canını baya bi yakabilirler.
 • Karayel: Savaş başı bir rastgele düşmanı hortumla uçurarak onu 5 saniye savaş dışı bırakıyorsunuz. Bu sayede ordunuzun işi kolaylaşıyor. İsterseniz bu eşyadan 3 tane alıp karşı taraftaki ordunun yarısını savaş başı uçurarak devre dışı bırakabilirsiniz. (Teoride çok mantıklı olsada savaşta işe yaramıyor)

LoL Teamfight Tactics’de Kötü Olan Eşyalar

B sınıfında kalan eşyalar her şampiyona iyi gitmiyor o yüzden şampiyona özel olarak alınması gerekiyor.

Listenin geri kalan kısmındaki tüm eşyalar kötü oluyor, ancak sakın almayın dediğim türden eşyalar değil. B sınıfı altındaki eşyalar sadece mecbur kalınırsa üretilmeli o yüzden siz her zaman en iyi veya iyi olan eşyalara üretmeye çalışın. Hangi şampiyona hangi eşya iyi gider onunla ilgili de en kısa zamanda bir yazı yapıp atacağım o yüzden siteyi takipte kalın.

lol league of legends team fight tactics tft teamfight tactics en iyi eşyalar itemler rehber türkçe anlatım inceleme tanıtım reclast reclasttv