Ethereum nedir ve nasıl çalışır? Almak mantıklımıdır? Bitcoin en baskın kripto para birimlerinden biri olarak kabul edilirken, Ethereum, aşağıdaki faktörlerden dolayı Bitcoin ve diğer altcoinlerin ötesine geçme potansiyeline sahiptir. Tüm bu detayları konumuzda bulacaksınız.

Dijital para birimleri ilk çıktıklarında çok az kişitarafından biliniyordu, oysa günümüzde kripto paralar yüksek karlılığa sahip yatırım fırsatlarına dönüştü.Portföylerini genişletme arayışında olan yatırımcılar için Bitcoin, Ethereum vediğer kripto para birimleri bazı mükemmel seçenekler sunuyor. 2018 yılı içinde 1000 Dolar civarında bir değere sahip olanEteryum, iyi bir yatırım olarak kabul edilen kripto para birimleri arasındayer almaktadır. Kripto para birimleri balonunun patlamak üzere olduğu konusundayaygın bir inanç olsa da, Ethereum'u şimdi satın almanın akıllıca olupolmadığını inceleyeceğim. Dijital para birimi borsalarının birçoğu Ethereum alsat işlemlerini kabul etmekle beraber bu işlemlerin anlık olarakgerçekleşmesine olanak sağlıyor. Ethereum kripto para birimine yatırım yapmanınbirçok artısı ve eksisi olabilir. Bu artı ve eksilere geçmeden önce Ethereum’un(ETH) ne olduğuna ve çalışma prensibinebiraz daha yakından bakalım.

 Ethereum nedir venasıl çalışır?

Ethereum, Bitcoin’de de görülen“blockchain” yani blok zinciriteknolojisini kullanır, ancak farklı uygulamalarda kullanıldığı şekliitibariyle Bitcoin’den bazı noktalarda farklılık gösterir. Ethereum dijitalplatformu, Vitalik Buterin'in bulduğu parlak bir fikir olarak adlandırılabilir.2015 yılında ortaya çıkan, Ethereum dijitalpara birimi, Ether (ETH), Ethereum blok zinciri içinde bulunan tüm işlemleriçin kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla, Ethereum’un hükümet müdahalesi vegözetiminden bağımsız bir “finansalsistem” olarak düşünülmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

Ethereum (ETH), geliştiricilerininblok zincirleme işlemleriyle ilgili belirli sonuçları otomatikleştirmek ve blokzincirlerini daha kolay bir şekilde elde etmek için kullanılan yazılımlarıoluşturmalarına yardımcı olan ve imkan tanıyan özel bir programlama diline sahiptir. Oluşturulan bu yazılım “SmartContracts” yani akıllısözleşmeler olarak adlandırılmıştır.

 

Konvansiyonelbir sözleşmenin, anlaşmanın belirli koşullarını ortaya koymaya yardımcı olmasıgibi, Ethereum’un “Smart Contracts” özelliği de şartların kod yardımı ile karşılanmasını sağlamaya yardımcı olur. Yazılım,önceden tanımlanmış terimler karşılandığında veya yerine getirildiğinde ortayabir anlaşma durumu çıkarır. Bu sayede sözleşme, maliyetleri azaltmaya vegenellikle manuel işlemlerde ortaya çıkan gecikmeleri önlemeye yardımcı olur.Bu, temel bir kavram olmasına rağmen, mülk, yasal veya finansal hizmetlerinyanı sıra sigorta ve diğer alanlarda dakullanılabilir. Yazılım, içerdiği sonsuzpotansiyel sayesinde en karmaşık ayarları bile sağlayabilecek şekildegeliştirilip genişletilebilir.

 Bitcoin ve diğerkripto para birimleri üzerindeki avantajlar

Bitcoin en baskın kripto parabirimlerinden biri olarak kabul edilirken, Ethereum, aşağıdaki faktörlerdendolayı Bitcoin ve diğer altcoinlerin ötesinegeçme potansiyeline sahiptir:

 

●       Ethereum(ETH),Bitcoin'den farklı olarak piyasaya çıkarılabilecek birim sayısı üzerinde birsınıra sahip değildir.

●       Bitcoin'inblok kapasitesi çok küçüktür vekullanımının sınırlı olması bazıgeçikmelerin oluşmasına yol açar. Ancak söz konusu Ethereum ise böyle bir sınıryoktur. ETH, Madencilerin limitiyükseltmeye karar vermesi halinde, bir işlemin yürütülmesi için gerekliolan ve istek doğrultusunda yükseltilebilen Ether maliyetine sahiptir.

●       EtherMadeninin üretilmesi yalnızca 14saniye sürüyor, Bitcoin için ise 10dakikadan fazla bir süre gerekiyor. Bitcoin üretilmesinde yalnızca 1 onaya ihtiyaç duyulurken bu sayı sözkonusu Ethereum olduğu zaman 30’dur.Bu duruma rağmen Ethereum Bitcoin’dençok daha hızlı bir şekilde üretiliyor.

●       Ethereum,hacklenme gibi siber saldırıları engellemek için önceki güvenlik önlemi olan “proof of work” algoritmasından “Proof of stake” algoritmasına geçmeküzeredir.

 

Cryptocurrency balonu

Kripto para birimlerinin sonyıllarda gösterdiği yüksek volatilite, yatırımcılar ve kamuoyu arasındatartışmalı bazı tepkilere nedenolmuştur. Farklı zaman aralıklarında birçok kripto para biriminin değerinde ani düşüşler yaşanmasına rağmen,Bitcoin, Ethereum (ETH) ve bazı diğer altcoin fiyatları itibariyle bu düşüşleregüçlü bir şekilde dayanabilmektedir.Bu durum onları iyi bir yatırım alternatifi haline getirmiştir. Ayrıca, İsviçreve Japonya gibi çeşitli ülkeler kripto para birimlerini desteklemeye başlarken,Rusya kendi kripto para biriminikendisinin üreteceğine dair birçok açıklamada bulunmuştur. Rusya bu doğrultudaçalışarak CrytoRuble adında kendi dijital para birimini 2019senesinde üreteceğini duyurmuştur.

 

Kripto para birimleri her ne kadaryüksek değerlere sahip olsalar ve birçok yenilik getirseler de, bazı kesimlertarafından riskli bir yatırım olarak görülmeye devam ediyor. Kripto parabirimleri için öngörülen balonpatladığında, birçok yatırımcı sorun yaşayacakken, bunun dışında kalan bazıkesimler için bu, yüksek kar elde etmeihtimali olabilir. Ancak, son zamanlarda kripto para birimlerinde görülenyükseliş, balonun patlaması için öngörülen zamanın doğru olmadığını açık birşekilde ortaya koymuştur. Hatta birçok uzman bunun bir balon olduğunu dadüşünmemektedir.

 

Ethereum'ayatırım yapmadan önce düşünülmesi gereken faktörler

Ethereum satın almayı düşünenyatırımcılar için, üzerinde durulması gereken birkaç önemli faktör aşağıda listelenmiştir:

 

●       Ölçeklenme ve tıkanıklık sorunları, Bitcoin'in aksineEthereum'un fiyatını etkilememiştir ve bu durum Ethereum’un daha stabil olduğunun bir göstergesiolarak düşünülebilir.

●       Daha önce bahsedildiği gibi, işlem süresi ve maliyetleriBitcoin için yüksek iken, Ethereum’da bu süre daha hızlı ve maliyet daha düşüktür.

●       Ethereum,Bitcoin'le aynı şekilde ancak daha geniş ve daha kapsamlı bir uygulamayasahiptir ve Bitcoin’den daha karlıbir şekilde kullanılabilir.

●       Ethereum hala tampotansiyeline ulaşamamıştır. Bu durum, Ethereum’un yükselişinin dahabelirgin olacağını göstermektedir.

 

Ethereum’un sağladığı faydalar diğerkripto para türleriyle karşılaştırıldığında daha önemli olmakla birlikte, bunayatırım yapmanın bazı riskleri devardır. Gelişmekte olan bir para birimi olmasına rağmen bazen bu gelişimdalgalı bir hal alabiliyor. Geçtiğimiz yıl boyunca, ETH değerindeki dalgalanma bu durumun en büyük örneğiolarak gösterilebilir. Rakamlar üzerinden anlatmak gerekirse, Ethereum fiyatı itibariyle Haziran 2017'de 360​​$ olan en yüksek seviyesine ulaştı. Bir sonraki ay 180 Dolarlık bir düşüşyaşadı ve ardından Eylül ayında 377Dolar seviyesine yükseldi.

 

Ethereum ne zamansatın alınır - Ağırdan mı almalıyım yoksa acele mi etmeliyim?

2018 yılının başından beri, Ethereumyaklaşık 1000 Dolar seviyesineulaştı. Bu durum, Ethereum’u 1000 Dolar seviyesinden almayı mantıklı bir halegetiriyor. Ayrıca Ethereum Bitcoin gibi güçlü diğer dijital para birimlerine karşı çok iyi performans sergiledi.Diğer dijital para birimlerinden bağımsız bir şekilde fiyat artışına sahipolması Ethereum’u güçlendiren vegüvenilir kılan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bitcoin Cash, Litecoinve Bitcoin, 2018’in Ocak ayının ilk iki haftasında düşüş eğilimi gösterirken,Ethereum fiyatlarında istikrarlı bir artış yaşanması bu durumun bir göstergesiolarak düşünülebilir.

 

Ethereum alma noktasında tereddütetmeyi bırakıp bir an önce yatırımyapmak tamamen sizin elinizde. Kripto para birimine yatırım yapmaya kararvermeden önce, nasıl ki başka yatırım araçlarına yatırım yapmadan önce bazıtedbirler alıyorsunuz, aynı şekilde davranmakta fayda var. Yatırım yapacağınızdijital para birimi ile ilgili gerekliaraştırmaları yapın ve kaybederseniz bile üzülmeyeceğiniz bir miktarla başlayın. Yüksek karlılık elde etmekve daha az risk almak için uzun vadeliyatırımlara yönelin.

 

Ethereum'ayatırım yapmaya karar vermeden önce, bunun karlı bir yatırım olacağından eminolun. Ayrıca, yatırım yapmak istediğiniz dijital para biriminin işletmelertarafından kabul edilip edilmediğini ve yaygın olarak işlem yapılıpyapılmadığını da araştırmalısınız. Bunun yanı sıra iyi bir büyüme potansiyeline sahip olduğundan emin olun. Parabiriminin manipüle edilmesine yol açabilecek çok az sayıda açık olursa, o parabirimine duyulan güven artacak vedolayısıyla o para birimi değerlenecektir.Ethereum bu potansiyele sahiptir vebu yüzden şu anda piyasada bulunan kripto para birimlerine kıyasla daha güvenlibir seçenek olarak düşünülebilir.

 Yazar ; Marry Ann Callahan

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları