Stellar (XLM), kendine özgü sistemiyle bankaları, diğer ödeme sistemleri ve insanları bağlayan merkezi olmayan bir platformdur. Bukadar hızlı büyümesinin sebebi nedir? Detayları merak edenleri buraya alalım.

Stellar (XLM), kendine özgü sistemiyle bankaları, diğer ödeme sistemleri ve insanları bağlayan merkezi olmayan bir platformdur. Coin olarak Lumens’i kullanmaktadır. Kullanıcının ihtiyaçlarına göre özel uygulama ve araçlar ile ödeme seçenekleri geliştirmeyi hedefler.

Bu ödeme seçeneklerini hem bankalarhem de son kullanıcı tarafından farklı uygulamalarla çözmeyi hedefliyor. Stellar’ın en büyük özelliği, yoksullukla mücadele etmek ve bireysel potansiyeli geliştirmek için insanlara düşük maliyetli hizmetler sunmaktır. Bunu bir vakıf aracılığıyla gerçekleştiriyor. Stellar, kar amacı gütmeyen bir şirket olarak kurulmuştur ve vakıf üzerinden faaliyetlerini yürütmektedir.

Yani Stellar bir para birimi, bir coin değil tüm bu platforma, uygulamaya verilen addır. Bu uygulamanın, bu projenin dişlisi olan yani bu çarkı döndüren coinin adı ise Lumens’tir.  XLM to USD 2 Ağustostarihi itibariyle 0.2767 Dolar üzerinden işlem görmektedir.

Stellar-Lumens Özellikleri

Stellar’ın diğer özelliklerine bakacak olursak;  sembolü XML veya STR’dir. Bunu kimi dönüşüm (exchange) sitelerinde XML kimi dönüşüm sitelerinde ise STR olarak görürsünüz.

ICO’su yoktur,proje olarak geliştirilmiştir. ICO’lar için platform niteliğindedir. Geliştirilen proje doğrultusunda çıkartılan diğer paralara da platform niteliğindedir. Etherium ile bu noktada benzerlik gösteriyor.

Ancak, Etherium’un akıllı kontratlarda (Smart Contracts) yazabileceğiniz bir dili olmakla beraber bu dil aslında bir dezavantaj da getiriyor. Çünkü kötü amaçlı akıllı kontratlar dayazılabiliyor ki bu şekilde insanların büyük miktarlarda dolandırıldığını söyleyebiliriz. Tabii ki bunun, faydalı akıllı kontratlarda yazılmış olması böyle bir dezavantajın var olduğu gerçeğini değiştirmez.

Maksimum adeti 104.164.783.043’tür vebunun yaklaşık 18.770.261.148’i dolaşımda görünüyor. Her sene bunun %1 kadarıenflasyon oranı olarak belirlenmiştirve bu yüzden her sene bu oranda piyasaya sürülüyor.

11adet cüzdan (wallet) var. Bu cüzdanlar 3 ayrı platformda işliyor. Desktop Wallet, Mobile Wallet  Web Wallet olarak 3 farklı kategoridecüzdanlarınızı kullanabiliyorsunuz.

En fazla göze çarpan özelliklerindenbirisi de işlem süresi (TransactionTime). İşlem süresi 2-5 saniye arasında görülüyor. Bu da şu andaki en yakın rakibi Ripple’dan 5 saniye kadar daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Bitcoin’de ise bu süre 10-30 dakika arasında değişebiliyor.

Daha kısa işlem süresi ile denizaşırı ülkelerde bulunan insanlara dahi çok kısa sürelerde kendi para biriminizden diğer tarafa (Lumens’i ara birim olarak kullanıp) para transferi yapabilirsiniz.

Stellar Lumens’de mining yok, profil state (profil durumu) sistemi ile çalışıyor. Önden ürettikleri 18 milyar Lumens’i bir anda piyasaya sürmüyorlar. Her yıl ellerindeki coninin %1’ini piyasaya arz ediyorlar. Bu %1’ide elinde Stellar Lumenstutan insanlara dağıtarak piyasaya sokuyorlar ve buna da enflasyon demişler. Elinizde belli miktarda Stellar Lumens varsa ve bunu destekleyen cüzdanda tutarsanız bu enflasyon oranında gelen coinlerden siz de nasibinizi alıyorsunuz

Bu çok aman aman bir miktar değil.Bedava para dağıtmıyorlar. Çünkü haftada 2 ya da 3 Stellar Lumens alabilmekiçin en az elinizde 15.000 Lumens olması gerekiyor. Yani bu dağıtımdan faydalanabilmek için öncesinde baya ciddi bir yatırım yapmanız gerekiyor.

Stellar’ın ortaya çıkışı ;

Ripple’ınkurucusu Jed McCaleb, buradafikir ayrılığı yaşamasının ardından Ripple’ınaçık kaynak kodlarını da kullanarak Stellar-Lumens’i kuruyor.

İlk zamanlar Ripple’ın alt yapısınıgeliştirmeye devam ederken sonrasında Ripple ile birbirinden tamamen bağımsızolarak yollarına devam ediyor. Şu anki alt yapıları birbirinden çok farklı.

Stellar Lumens ekibininhedefledikleri projeler; bankacılık olmayan yerlere bankacılık hizmetlerigötürmek ve uluslararası bir ödeme sitemi geliştirmektir. Bu hedef doğrultusunda yol haritalarını geliştirdiler ve Etherium gibitoken oluşturabilecek bir platform özelliği de eklediler. Artık insanlarkendi coinlerini oluşturmak istiyorlarsa, kendi ICO’larını yapmak istiyorlarsabunu Etherium üzerinden değil Stellar üzerinden de yapabiliyorlar.

Stellar, özellikle düşük ölçekliekonomilere hizmet eden daha özgürlükçü ve bireylerin gelişimini öne çıkaranbir finansal iletişim modeli olarakhizmet vermeyi amaç edinmiştir.

Birbirine çok fazla benzetilen Ripple ile Stellar arasında şöyle birbenzetme yapabiliriz; Ripple merkeziyetçibakış açısıyla Microsoft Windows gibiyken Stellar özgürlükçü yapısıyla Linux gibidir.

Jed McCaleb ve ekibi, aslında bir ödeme alt yapısı inşa etmek istemektedir.

Örneğin; siz Paypal kullanıyorsunuzve bir arkadaşınıza para göndermek istiyorsunuz. Arkadaşınız ise başka birülkede Garanti Bankası’nı kullanıyor olsun. İkinizde Stellar’ın networkuna bağlısınız. İkisi de oraya bağlı olduğu için Paypal hesabınızdan Garanti Bankası hesabına para gönderebiliyorsunuz. Üstelik bu işlem 2-5 saniye içinde geçekleşiyor.

Yani birbirinden farklı hesaplar eğerStellar networkuna bağlı ise oradan ödeme yapabiliyor olacaksınız. Asıl yapmakistedikleri sistem bu. Sloganları ise “E-mailgönderir gibi ödeme göndermek.”

Stellar’ın tarihi değerlenmeleri ve piyasa genişlemesi

Stellar daha küçük ölçekli vegelişmeye açık toplumları hedefliyor. Bu doğrultuda 2016 yılında Hindistan,Batı Afrika ve Filipinler ile anlaşmayaparak birlikte çalışmaya başlayacaklarını duyurmuşlardı.

2017yılında IBM ile anlaşarak bankalar ağında Stellar Lumens kullanılan işlemler yapılacak ve bu Lumens’lerin yerel para birimine çevrilmesi için deyerel borsalar kullanılacak.

Stellar, geçtiğimiz Temmuz ayında artış trendi yakalayancoinler sıralamasında Bitcoin’i de geride bırakarak ilk sırada yer aldı.

Stellar, Coinbase blogundaki haberekonu edilmesinin ardından Temmuz ayının ortasında oldukça önemli bir ivmekazandı.

18 Temmuz’dan itibaren“Coinmarketcap” listesinde Litecoin’in önüne geçerek 6. sıraya çıkmayı başardı.Yakaladığı bu yükseliş trendi ile listedeki ilk 5 coini zorlamaya devam ediyor.

Stellar Lumens para kazandırabilir mi?

Gelecekte Stellar-Lumens platformu için genel anlamda olumluve güçlü bir havanın olduğunu söyleyebiliriz ama tabii bu öngörüyü kesinmişgibi ifade edemeyiz. Piyasadaki genel kanının olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Stellar-Lumens şans verebileceğiniz coinlerden, projelerden bir tanesi. Merkeziolmayan bir uygulama sunması onu avantajlı kılıyor.

Özetle; Stellar altcoin sepetlerinizde bulunması gereken bir coin. İşeyarar coinler bundan birkaç sene sonra ayakta kalmaya devam edecek ancak işeyaramayanlar, anlamsız olanlar, teknolojisi kötü olanlar batacak.

Bu pencereden baktığımızda Stellar bizce batmayacak bir coin.Fiyatı ne olur tam olarak kestirebilmek mümkün değil tabii ama yukarı yönlütrendi devam edecektir, elinizde çöp olup kalmayacaktır.

Burada bahsettiklerimiz hiçbirşekilde alım veya satım tavsiyesi değil. Sadecesize bir fikir vermek açısından bu bilgileri paylaşıyoruz, sonrasında sizinkendi analizinizi yapmanız gerekir.

Stellar Lumens’in Geleceği Hakkında

Bildiğiniz gibi Bitcoin ilk kriptopara birimi olduğu için ilk olmanın verdiği avantaj sayesinde çok yüksek bir değere sahip.  Ama birçok coin teknolojisi geliştiren vepiyasada söz sahibi olan kişilerin ortak görüşü şu şekilde; “piyasada çok daha iyi teknolojilere sahipcoinler çıktı bu yüzden artık Bitcon’in bir amacı kalmadı.” Yani sadecedijital para olmak, değer kazanmak için günümüzde yeterli bir özellik değil.

İhtiyacı karşılayabilen, problemçözebilen, token oluşturulabilen, ekstra özellikleri olan coinlerin uzun vadede daha başarılı olacağı ortak kanıdır. Stellar’dakendini bu konuda geliştirmeye devam ediyor. Sadece bir ödeme aracı veyabankacılık sistemi getiren alt yapı değil, ayrıca daha başka yeniteknolojilerin ortaya çıkmasını sağlayacak platform olma yolunda ilerliyor.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları