TOPLAMA BİLGİSAYAR MI? HAZIR MARKA BİLGİSAYAR MI?

Sektöre biraz da olsa aşina olan arkadaşlarımız zaten bu konuda nasıl bir yol izleyeceklerini çok iyi biliyorlar. Bu yazıda bizim amacımız belki ilk bilgisayarlarını alacak arkadaşlar yahut bu zamana kadar zaten bir şekilde temin ettiği bilgisayarı olup, bilgisayarını güncellemek isteyen ama ne yapacağını nasıl yapacağını yada nereden alacağını bilmeyen arkadaşlarımız için.

Bildiğiniz üzere bir çok teknoloji marketinde bir çok markanın ürünleri var; kasasından monitörüne, klavyesinden belki yazıcısına kadar hazır şekilde satışa sunulmuş vaziyette. Bu tarz bilgisayarların çok uygun fiyatta olanlarından binlerce dolar etikete sahip olanlarına kadar var. Bilgisayar toplayacak kadar bilginiz olmayabilir, internetten örnek olacak videolar,makaleler izlesem-okusam bile ben bunu yapamam kardeşim! diyenleriniz olabilir.  Açık konuşmak gerekirse, kendiniz bir rehber yardımıyla dahi bu işi yapamayacak olsanız bile çevrenizde bu işi sizin  yerinize yapacak bir çok arkadaşınız,eşiniz dostunuz belki komşunuz dahi vardır. 

Yahu nedir bu zorla bize bilgisayar toplatacaksın !!!

Uzun yıllar gözlemlediklerim,okuduklarım, bir şekilde edindiğim tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki; marka bilgisayar almak yerine kendiniz bir bilgisayar topladığınızda çok daha kârlı ve sağlıklı alışveriş yapmış oluyorsunuz.

Kardeşim adamlar yapmış gidip alalım niye uğraşıcaz ?

Belki para sizin için sorun olmayabilir, yani üç kuruş fazla verelim hazırını alalım diyebilirsiniz. O konuda tabiiki bir sözüm yok ama vereceğiniz üç kuruş fazla ücret ile,bir başka donanım alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bir web kamerası olabilir,belki bir birgisayar oyunu olabilir vs. vs. 

Tek mesele az para vermek mi ?

Tabii ki kendi bilgisayarınızı kendiniz toplayarak elde ettiğiniz tek kâr para değil. Marka bilgisayarların çok az bir yüzdelik dilimi hariç, tam anlamıyla eksiksiz olmuyor ne yazık ki. Bu eksiklerde şu şekilde, X markası size hazır olarak sunduğu bir bilgisayarda en güncel işlemcinin yanında kullandığı işlemciye nazaran daha alt seviye ekran kartı ve bellek kullanmış oluyor. Bir başka örnek verirsek, Y markası sizi 10 sene idare edecek bellek,hafıza belki yanına güzel bir anakart kullanıyor ama yanında bir iki nesil öncesine ait işlemci kullanmış oluyor. Yahut bakıyorsunuz temel bileşenler çok iyi ama kullanılan güç kaynağı çok da sağlıklı değerlere sahip değil. Bu örnekler artırabilir. Tekrar söylemekte fayda var, başta da söylediğim gibi çok nadir markaların eksiksiz diyebileceğimiz modelleri mevcut fakat bunlar çok üst düzey bilgisayarlardır. Dolayısı ile alacağınız bilgisayarda eğer çok çok üst düzey işler yapamayacaksanız size hitap eden ürünler değil bu üst düzey bilgisayarlar.

Bu satırlardan sonra, hazır bilgisayar almaya karar verdiyseniz, yapacağınız işlem çok basit; size en yakın teknoloji marketine gidip bütçenize göre bir marka bilgisayarı beğenip satın alabilirsiniz. 

Ben bilgisayarımı kendim toplamak istiyorum diyorsanız, ne alacağınıza karar vermeden önce, eğer toplama işleminiz kendiniz gerçekleştirecekseniz, internetten ön araştırmalar yaparak bileşenleri (ekran kartı-anakart-ram-harddisk-işlemci vs.) nedir ne değildir öğrenmelisiniz. En azından görüntülerine aşina olmanız sizin için bir adım ilerlemek anlamına gelir. Bileşenleri tanıdıktan sonra, diler sitemizden, dilerseniz bir başka siteden bu tarz konu başlıkları altına yorum atarak, bütçenizi ve ihtiyacınızı dile getirerek almanız gereken güncel bileşenlerin marka model tavsiyelerini alabilirsiniz. Aldığınız tavsiyeleri not alarak,internet aracılığı ile ufak ön araştırmalarla bileşenlerin fiyatlarından haberdar olabilir,sipariş verip satın alabilirsiniz.

Elbette bir takım sorunlarla karşılaşabilirsiniz, ama bu demek değildir ki hazır marka bilgisayarları satın aldığınızda bir sorunla karşılaşmayacaksınız.Şunu unutmayın ki, karşılaşabileceğiniz bütün sorunlarla daha önceden bir başkası karşılaşmıştır ve bir çözüm yolu bulmuştur. Sizde internet aracılığı ile bu sorunları ve çözümlerini bulabilirsiniz. 

Bu konu ile alakalı tüm soru ve sorunlarınızı bizlere yorumlarınızla ileterek yardım alabilirsiniz...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları