AM4 | Yonga Setleri |AM4 anakartlar da 5 farklı yonga seti mevcut. Buyrun beraber inceleyelim.

Eğer Ryzen işlemci kullanarak bir bilgisayar toplamayı düşünüyorsanız yahut mevcut kullandığınız bilgisayarınızı güncelleyerek Ryzen işlemcilerine geçiş yapacaksanız yeni bir AM4 soket anakart satın almanız gerekecek. Çünkü AMD yeni ZEN mimarisiyle birlikte AM4 yapıyla karşımıza çıkıyor. 

Genel olarak bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gereken bir çok unsur var fakat bu başlık altında Ryzen işlemci ile bilgisayar toplamak isteyenleriniz için hangi AM4 anakartı almanız gerektiği hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağım.

Am4 Yonga Seti

AM4 anakartlar da 5 farklı yonga seti mevcut. Bunlardan 2 tanesi x300 ve A300 dür. Bu iki yonga seti mini-ITX yani çok az yer kaplayan sistemlerin kurulduğu anakartlar ile birlikte geliyor. Diğer 3 yonga setleri ise şu şekilde;

·        X370-Üst Seviye

·        B350-Orta Seviye

·        A320-Giriş Seviye

Tüm bu yonga setlerini barındıran anakartların ortak özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

·        Tüm AM4 anakartlar da USB 3.1 Gen 2 desteği var, bu sayede çok daha hızlı veri transferi yapmanız mümkün.

·        Tüm AM4 anakartlar NVMe arayüzünü destekliyor. Bu PCI Express bağlantı şekli, alıştığımız SATA arayüzüne nazaran SSD lerimizin çok daha yüksek hızlara erişmesini sağlıyor.

·        Tüm AM4 anakartlar PCI Express 3 destekli olarak karışımıza çıkıyor.

·        Tüm AM4 anakartların üzerinde 2 adet SATA express bağlantısı mevcut

·        Son olarak bu kartların tümü DDR4 RAM modüllerini destekliyor durumda.

Am4

Bundan sonrası, sizin ihtiyacınız doğrultusunda tercih etmeniz gereken anakart. İşlemci seçiminde olduğu gibi anakartımızı seçerken de bazı kriterlerimizi göz önünde bulundurarak seçim yapmamızda fayda var. Nedir bu kriterlerimiz,

Overclock yapmayacağımız bir bilgisayar toplayacak olursak,orta ve üst seviye kart almamız için çok büyük sebepler yok demektir. Yani A320 yonga setli anakartlar bu kategorideki kullanıcı için doğru tercih olacaktır.

Hazır bilgisayarımızı yeniliyoruz, performans bizim için çok önemli, almışken de bi overclock yaparım diyorsanız ister istemez A320 yonga setli anakartlardan uzak durmanız gerekecek, çünkü A320 yonga setli anakartlar kullanıcılarına overclock seçeneği sunmuyor.

Overclock yapacak kullanıcılar için şu aşamadan sonra 2 farklı yonga setli anakartlar kaldı. Peki hangisini alıcaz biz ?

Overclock yapıcam, birde benim 2 tane ekran kartım var diyorsanız X370 yonga setli anakartlara bakmanız gerekiyor. Yok benim 1 tane ekran kartım var ve ilerisi içinde 2 ekran kartlı bir sisteme ihtiyacımda olmaz diyorsanız B350 yonga setli anakartlar sizin ihtiyaçlarınız için hazır.

Am4 Anakart

Özetlemek gerekirse, X370 (üst seviye) anakartlar ile SLI ve Crossfire yapabilir , 2 ekran kartlı bir sistem toplayabilirsiniz. Ek olarak diğer kartlara nazaran daha fazla USB 3.1 bağlantı noktası barındırıyor. Eğer tek ekran kartı kullanacak ve çok fazla USB 3.1 bağlantısına ihtiyacınız yoksa B350 (orta seviye) yonga setli anakartlara yönelmelisiniz. Benim ekran kartım 1 tane overclock da yapmıyorum 2 tane RAM modülüm var diyorsanız A320( giriş seviye) yonga setli anakartları satın almanız sizin için ideal olacaktır.