EKRAN KARTI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Ekran kartı alacaksınız,piyasada bir çok marka ve model var. Ve bu modellerin üzerilerinde bir çok ibareler,terimler var. Nedir bunlar ? Hangisi bana lazım olan ? Ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz , gelin birlikte bakalım.

Bilgisayar ihtiyacı olan hemen hemen herkes bilgisayarını kendisi toplamak istiyor. E haklılar,malum pazarda kötü mal çok... 

Elbette bir çok bileşenin sisteme etkisi çok büyük fakat ekran kartları bu hususta neredeyse en hassas parça diyebiliriz. Bu noktada yapmanız gereken ilk iş bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirlemek. Esasen bu konu ekran kartı alırken değil,bilgisayar toplarken karar verilmesi gereken bir konu. 

Örnek vermek gerekirse; mimarlık fakültesinde okuyorum 3 boyutlu modelleme yapacağım,çizim yapacağım diyen birisi, pazardaki giriş belkide orta seviye ekran kartını alırsa çok yanlış bir alışveriş yapmış olur. Ben oyun oynamak istiyorum yada bu tarz üst düzey işler yapmak istiyorum diyorsanız size uygun belki özel denilebilecek ekran kartlarını tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bellek Miktarı (GB) ve Bellek Veri Yolu Genişliği (BİT)

Ekran kartı seçimindeki en önemli unsurlardan biride bu değerlerdir. Almak istediğiniz bir ekran kartının bellek miktarı sizi yanıltmasın. Daha doğrusu yüksek bellek miktarına sahip,ucuz ekran kartları dersek daha yerinde bir söz olur. 250 liraya 4 Gb ekran kartı gördüğünüzde "abi süper filanca yerde 4GB ekran kartını 250 liraya satıyorlar" Belki satıcı,belki bir arkadaşınız size bu kartları tavsiye etmiş olabilir. Ama kesinlikle  şunu bilmelisiniz ki, ekran kartınızın bellek miktarının çok olması,o kartı iyi bir kart yapmıyor.

Birazda bellek veri yolu bant genişliği (bit) 'den bahsedelim, tam olarak her aktarımda kaç bitlik verinin geçebileceğini gösterir. Alacağınız ekran kartının bit değerinin yüksek olması,elbette size daha kaliteli bir grafik deneyimi sunacaktır,bilmekte fayda var bit değerinin yüksek olması da yalnız başına bir ekran kartı seçim kriteri olamaz.

Son olarak bellek hızı ve çekirdek hızından bahsedelim bu da önemli hususlardan biri ve sonuncusu. Firmalarım bir çoğu bellek ve çekirdek hız değerlerini ya saçma sapan yerlere yada çok ufak puntolarla yazarlar. Siz bellek miktarı iyi olan hatta hem bellek miktarı hemde bit değeri yüksek olan bir kartı uygun bir fiyata aldım diye sevinirsiniz,sisteminize takıp bir oyun testine girdiğinizde hayalleriniz yıkılabilir. Dolayısı ile  ekran kartı seçimlerinizde bellek hızı ve çekirdek hızı değerlerini de mutlaka inceleyin.

Eğer konumuzu bir sonuca bağlamak gerekirse,ekran kartı seçimi yaparken bir yada iki değeri yüksek olan kartlara uygun fiyatlı diye yönelmeyin. Bu sizin için amacınıza uygun bir ekran kartını uygun fiyata aldığınız anlamına gelmez. Tabiri caizse biraz ondan biraz bundan diyerek birbirlerine yakın değerde olanları daha makbuldür.Yani yukarıda bahsettiğimiz bellek miktarı,veri yolu genişliği, bellek hızı,çekirdek hızı değerleri arasında uçurum olan kartlardan ziyade, birbirlerine daha yakın değerlerde olan kartlardan bütçenize uygun olanı seçmeniz bu işte en sağlıklı karar verdiğiniz anlamına gelir. 

Fiyat/Performans

Ekonomi son zamanlarda birçoğumuz için önemli yer aldı. Bu yüzden ekran kartı almadan önce diğer markalardan da fiyat analizi yapmanızı tavsiye ederim. Direk ilk gördüğünüzü alıp değerinden fazla fiyatlar ödemeyin. Bütçeyi zorlamayan istediğiniz performansı veren ekran kartları kullanmanız önerimizdir.

ekran kartı hangi ekran kartı ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler