Iron Fist: Bir Keşişin Modern Dünyada ki Macerası

Marvel ve Netflix'in dev projesi Defenders öncesi son halkası Iron Fist hakkında incelememiz huzurlarında.

Konu kısaca nedir ?

Çocukluğunda ailesi ile birlikte özel bir uçakta seyahet ederken uçağın kaza geçirmesi sonucu ailesi ölür ve sadece Danny Rand hayatta kalır , onu kurtaran keşişlerin evi olan mistik şehir olan K'un L'un'da Iron Fist olmak için eğitim görmüş ve bu kademeye ulaştığında Iron Fist olmanın getirdiği sorumlulukları kendince yorumlayıp hem Danny Rand kimliği ile dünyayı daha iyi bir hale getirmek hem de Iron Fist kimliği ile Hand klanını yok etmek için evine New York geri dönmüştür. Bütün sezon boyunca da bu iki kimlik ile karşılaştığı sorunları ve mücadeleleri göstermektedir yani klasik bir süper kahraman hikayesi.

Karakter İncelemeleri:

Iron Fist/Danny Rand (Finn Jones): Karakterin yaşadığı geçmişten dolayı ani yükselmeler, krizler ve sinir krizleri güzel bir ayrıntı olmuş ve oyuncuda bunları gayet iyi yansıtabilmiş durumda. Iron Fist olmak için gördüğü zorlu eğitime rağmen (ki bu eğitimin de ne kadar zorlu olduğu sürekli gözümüze sokulmakta dizi de) içinde hala umut ışığı olan uçak kazasında kurtulan o çocuğu hissedebiliyorsunuz. Hani sosyal medya da sürekli dönen bir geyik vardır ya "Dünyayı çocuklar yönetsin" asıl dünyayı Danny Rand yönetsin hem aile mirasından dolayı modern dünya da adı sayılı kişilerden hem de çocukluğundan beri aldığı eğitim sayesinde merhametli ve iyi olmayı öğrendiği bir felsefeye sahip. Bu da karakteri daha bir gönül çalan hale getiriyor yaşayan bir silah olup merhameti korumak herkesin harcı değildir.

Colleen Wing (Jessica Henwick): Danny Rand ile bir parkta tanışıp ona istediği işi vermeyen sonrasında Danny için kendi klanına bile ihanet eden birisine dönüşmesi kayda değer bir unsur. Bir dojo sahibi olan Colleen Wing samuray yeminlerine uygun yaşamaktadır. Ama dojosunu öğrencilerine doğru yolu göstermeye devam etmek için maddi açıdan kurtarması lazımdır ve yeminlere aykırı şeyler yaparken bulur kendini ve bu sırada içinde durdurulamayan bir öfke olduğu gözükür. Danny ile birbirlerini çeken şeyde bu olabilir. Sezon boyunca bu karakterinde kendi içinde çatışmalarını verdiği kararları sorgularken görüyoruz.

Joy Meachum/Ward Meachum/Harold Meachum (Jessica Stroup/Tom Pelphrey/David Wenham): Bu 3 karakteri aynı maddede incelememin sebebi ailenin her ferdinin ayrı karakterler olması ama Harold hariç diğerleri kendini istemedikleri şeyleri yapmaktadır. Babaları (Harold) Joy ve Ward'a çocukken modern dünyada güçlü olmanın yollarını öğretmeye çalışmaktadır. Kendisini bütün dünya ölü bilirken de Ward'a kendi pis işlerini yaptırmaktadır ve Ward dışardan güçlü gibi görünmektedir ama olanlar onu yıpratır dayanamaz. Joy'da tam bir iş kadını gibi gözükmektedir dışardan şirketi için bütün acımasızlıkları yapacak gibi bir hava vardır ama Danny geri gelince içinde ki merhamet duygusu yavaş yavaş çıkmaya başlamıştır. Harold ise kendi çıkarları için herkesi kullanabilir oğlu, kızı, ortağının oğlu fark etmez geçmişinde de bu şekilde gittiği için Hand klanına istemsiz bağlılığı olmuştur ve bundan kurtulmak için kimi kullandığı veya harcadığı onun için fark etmez. 

Claire Temple (Rosario Dawson): Defenders ekip üyelerinin dizileri de görmeye alıştığımız bu karakter her zaman ki gibi kendini belanın içinde bulur ve zaman zaman Danny ve Colleen'i dengelemektedir. Onlara şiddet ve ölüm dışında çözüm olduğunu da göstermektedir. Bu birnevi onların öğretilerinin o kadarda doğru olmadığını göstermek için güzel bir yöntem. Rosario Dawson'ında oyunculuğu ile ortaya mükemmel bir karakter çıkmış oluyor.

Madame Gao, Bakuto (Wai Ching Ho, Ramon Rodriguez): Hand klanının iki aykırı lideri gibi gözükse de klanın asırlar boyunca gelen tekniklerinden dolayı ikisi de aslında aynı yolu takip ediyor ama kendi karakterlerine uygun şekilde. Dizide bu fark çok iyi gösterilememiş olsa da bu izlenime kapılabiliyorsunuz.

Dizinin Artıları: " + "

+ Sezon boyunca bütünlük korunmuş durumda.

+ Belirli bir süreden sonra dövüş sahneleri daha iyi yapılmış oluyor.

+ İkilemlikler ve zıtlıklar güzel işlenmiş durumda.

+ Oyuncular nokta atışı ile seçilmiş durumda.

+ Sezon finalinde seyirciyi merak içinde bırakmaları.

Dizinin Eksileri:  " - "

- Sezonun belirli bir yerine kadar dövüş sahneleri çok yapmacık geliyor.

- Belirli bir bölüme kadar diziye monotonluk hakim oluyor.

- Karakterlerin karşısına çıkan zorlukları aşmaları veya nasıl bitirdikleri tam belli değil. (ana konu hariç) 

Son olarak sizi Fragman videosu ile baş başa bırakıyoruz ^^

İron fist Türkçe Fragmanı ;

Sonuç ; Dizinin geleceği olabilir mi ?

Dizinin bir geleceği olacağı kesin. Ama Defenders projesi ilk başta karakterlerin her birinin tek sezona sahip olması üzerineydi ama Daredevil'ın beklenmedik mükemmel başarısı üzerine kendine ikinci sezonu kapmıştı. Bunun etkilerinin Iron Fist'ede yansıdığı ortada sezon finalinde çok fazla açık kapı bırakmış durumdalar. Ama medya da Defenders materyalleri boy göstermeye başladığı için Defenders öncesinde bir sezon gelmeyeceği ortada. Defenders sonrası neden olmasın.

Filme en tatmin olunmayan kısımlar genellikle dövüş sahneleri olabiliyor. En güçsüz adamdan bile dayak yiyen demir yumruk mu olurmuş? Hani dövüş ustasıydın. 

iron fist inceleme iron fist türkçe reclast byreclast netflix marvel dizi defenders