Mesel Türk yapımı İndie bir korku oyunudur. Steam de 1 haftada yeşil ışık alarak kısa sürede Steam raflarına eklendi. Bizde Mesel i sizler için inceledik.

Herkese Selamlar,

Mesel Türk yapımı İndie bir korku oyunudur. Steam de 10TL kadar bir ücrete sahip. İndie bir oyun olmasına rağmen gerçekten başarılı ve farklı bir Korku oyunu olduğunu belirtmemiz lazım. Oyunun yapımcısı Burak Dabak tek başına tasarladığı bu oyun için sadece seslendirmeler konusunda yardım almış. Mesel, sizi bir romanın hem yazarı, hem baş karakteri olmaya davet ediyor. Verdiğiniz kararlarla romanınızı şekillendirin. Hazırsanız incelememize geçiyoruz ^^

Hikaye

Mesel uzun yıllardır korku ve gerilim temalı romanlar yazan bir yazardır. Ancak son yıllarda yazdığı kitaplar yayınevleri tarafından beğenilmemekte, eleştirmenler tarafından ise çok ağır eleştirilere maruz kalmaktadır.

 Bunun üzerine Mesel yeni bir kitap yazmaya karar verir ancak bu sefer sadece hayal dünyası ile sınırlı kalmayacak yıllardır kulaktan kulağa anlatılan ve hatta zaman zaman gazete haberlerine konu olan Gölcük Çocuk Hastanesindeki gizemi konu alacaktır.  Kitap ismi içinde kulaktan kulağa anlatılan hikaye anlamına gelen ve baş karakterin adı olan  MESEL’ i düşünmektedir.

Ancak ortaya bir başyapıt çıkarmak için önünde zorlu bir süreç vardır. 

Ücret

Oyun Steam de 10TL kadar bir ücrete sahip. Buradaki linkden oyunu satın alabilirsiniz.

Harita

Oyun Gölcük Çocuk hastanesinde geçmekte. Bir hastane içindeki gizemleri çözmeye çalışıyor olucaz ^^

Karakterler

Mesel adındaki ana karakterimiz korku ve gerilim temalı romanlar yazan bir yazardır. Oyunun ismini de buradan almıştır. Oyunda bu karakteri yönlendiriyor ve bu karakterin kararlarını veriyor olacağız.

Grafik

Öncelikle şunu belirtmeliyim, Oyun Unreal Engine 4 ile yapılmış ve gerçekten kaliteli grafiklere sahiptir. İndie bir oyun olmasına rağmen gerçekten başarılı ve kaliteli grafikler ile oyunu bize sunmakta. Ayrıca geçişler ve hikaye kısımlarındada bu kaliteyi yine görüyor olacaksınız.

Oynanış

Oynanış standart korku oyunlarındaki gibi FPS bakış açısı ile gerçekleşmekte. Elimizde bir fener ile gizemleri çözmeye çalışıyoruz. Fakat işin asıl güzel yanı aşağıdaki 2 modudur.

   Yazma modu: Çoklu seçenekler içinde, sizin verdiğiniz kararları yazıya dökerek hikayenizi tamamlamanızı amaçlamaktadır.

   Geçmişten Kare modu ise : Bulunduğunuz mekanlarda geçmişte olan olayları görerek romanınıza yön vermenizi amaçlayan bir mod. Bulunduğunuz ortamın geçmişteki halini görmek yada görmemek tamamen oyuncuya bırakılmışıtır. 

Bu 2 mod oyuna ayrı bir tat katmakda gerçekten. Hatta bu modu şöyle bir videoda gösterebiliriz.

Yazma ve Geçmişten Kare Modu;

Oyun Türleri

Şimdilik oyunun sadece bir Hikaye modu bulunmakta ve tahmini 3 saat sürmektedir(oynanışa göre değişmekte tabiki ^^). İlerleyen süreç de farklı modların gelip gelmeyeceği konusunda ne yazık ki bir fikrimiz yok.

Sonuç Olarak

Mesel indie ve tek bir kişinin yaptığı bir oyun için gerçekten güzel diyebiliriz. Kaliteli ve Başarılı bir yapım. Türkiye de böyle yapımcılara gerçekten ihtiyacımız olduğunu söylememiz gerek. Eğer oyunu denemediyseniz mutlaka bir göz atmanızda fayda var. Ayrıca detaylı bir ilk bakış videosunu da Youtube kanalımızda hazırlamıştık. Bu videoyuda inceleyebilirsiniz.

Mesel İlk Bakış Videomuz ;

Dosya Boyutu 

2 GB

Artılar

+ Başarlı mapler, bizden izler.

+ Korku oyunu için Farklı dinamikler (Yazma ve Geçmişten Kare modu)

+ Grafikler gerçekten başarılı

+ Başarılı seslendirmeler

+ Bulmaca ve Zeka odaklı

Eksiler

– Yeni modlar ve Multiplayer kısımları eklenmeli

- Oyun süresini daha uzatacak DLC ler gelmeli

Hikaye ; 7/10

Oynanış ; 7/10

Grafikler ; 8/10

Ses ; 8/10

Genel Puan ; 7,5/10

                                         İndir                                                 Üye Ol                                      Resmi Sitesi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları