Zula Online Türk yapımı Ücretsiz bir MMOFPS oyunu. Yakın zamanda Steam e de eklendi. Türk yapımı MMOFPS oyunu Zula Online ı şöyle bir inceleyelim istedik.

Herkese Merhabalar,

Zula Online Türk yapımı Ücretsiz bir MMOFPS oyunu. Yakın zamanda Steam e de eklendi ve ister sitesinden isterseniz Steam den indirip oynayabiliyorsunuz.

Hikaye

Zula diğer MMOFPS oyunlarında da olduğu gibi bir hikayeye sahip değil. Zaten genelde PVE olmayan MMOFPS oyunlarında daha çok vur kır parçala mantığı vardır. Bizde hikaye aramıyor ve vurup kırıp parçalıyoruz bu oyunda ^^ Genel bir hikayesi var oda aşağıda bahsedildiği gibi.

“Gladyo’lar dünyadan zenginlikten başka bir şey aramayan bir ekiptir. Yeni stratejileri, yeni planları herkesi her geçen gün şaşırtmaktadır. Ta ki karşılarına vatanını canından daha çok seven, onun için herşeyi göze alabilecek olan Zula ekibi çıkana kadar. Zafer kimin olacaktı? Gladyo mu yoksa Zula mı?”

İlk bakışta klişe gibi görünen iyi ve kötü çatışması. Fakat bir MMOFPS oyunu için başarılı. En azından bir amacımız var ve oyundaki takımların neden çatıştığını biliyoruz. Mavi ve Kırmızı diye iki takıma bölünüp birbirimizi neden öldürdüğümüzü bilmeden oynamak daha mi iyi sizce?

Ücret
Oyun tamamen ücretsiz sitesinden indirebilirsiniz yada Steam den indirip oynayabiliyorsunuz.

Harita
Oyunun haritaları gerçekten muazzam. Tamamen türkleri yansıtan haritaları var örneğin üsküdar haritasında duvarda Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses’ın posterleri falan var. Oyuna sürekli güncelleniyor ve yeni haritalar eklenmeye devam ediyor.

Zula

Silah
Oyunda bir çok silah var ama silahlar her mmofps oyunundaki gibi oyun içi parayla satın alınabiliyor. Aynı şekilde silahlar konusunda türk oyunu olduğunu belli ediyor bir çok türk silahı oyunda mevcut.

Karakterler
Oyunda tüm fps oyunlarında olduğu gibi bir iyi bir kötü sınıf var. Kötü sınıf yabancılardan oluşuyor. İyi sınıf ise Kurtlar vadisindeki ağır abi oyuncular gibi kişilerden oluşuyor ama oyuncuların hikayelerin eklenmesi güzel oyunun açılış yerlerinde bu hikayeler yazıyor.

Grafik
Grafikleri çok iyi diyemeyiz belki ama iyi diyebileceğim nitelikde kesinlikle. Çok iyi bir bilgisayarım yok itiraf edeyim. Hatta sitemiz kapalıyken tamirdeydi ve eski performansını gösteremiyor. (Eğer merak ediyorsanız bilgisayarımın özelliklerini RecLast Kimdir kısmında yazıyor.) Fakat buna rağmen Zula’dan iyi bir görüntü ve full performans aldım.  Optimizasyon da gayet iyi anlayacağınız üzere ^^

Zula 2

Oynanış
Oynanış olarak güzel ama alışana kadar biraz zorluk çekiyorsunuz. CsGO dan sonra pek zorlanmadım ben açıkcası ^^

Klan
Oyunda birde klan muhabbeti var. Klanı 10.seviyeye ulaşan ve bir miktar para ile açabiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla en son klan savaşları yoktu fakat şuan açılmış olabilir.

Zula Oyun Türleri

Zula ‘da yer alan oyun türlerine de değinmek gerekirse oyunda 5 oyun türü bulunmakta.Bunlar Ölüm Maçı,Sabotaj,Aranıyor,Sancak savaşı ve Herkes tek.Bu türler içerisinde oda kurusuna göre ayarlanmış oyun içi kullanılabilecek Taaruz,Nişancı,Tabanca,Bıçak,Pompalı ve normal olarak adlandırılabilecek oyun stilleri de mevcut.

– Zula da Ölüm Maçı: İki farkı takım olan Zula ve Gladyo takımlarından oda sahibi kadar ayarlanmış kişi sayısıyla ve dakikasıyla belirlenen limite ilk ulaşan veya süre bitiminde önde olan takım savaşın kazananı oluyor.Bu türde tek amaç rakibinizde ki oyuncuları öldürmek.Öldüğünüzde ise el süresi bitene kadar tekrar doğma avantajına sahipsiniz.

– Zula da Sabotaj: Yine iki farklı takım olan Zula ve Gladyo ekipleri öncelikle Zula ekibi kurmak üzere belirlenmiş iki noktaya bomba kurmaya ve bunu 30 saniye boyunca koruyarak rakibin bombayı kapatmasını engellemek için uğraşıyor.En az 6 tur olarak genel olarak 10 tur da belirlenen oda avantajına göre sayının yarısı kadar tur bir ekip bomba kurarken diğer ekipte bombayı kapatmak için savaşıyor.Bu 10 tur da 1. tur da ölen kişi sadece 2. turun başlangıcında doğabiliyor.Böylece tur boyunca hayatta kalanlar bombayı kurmak veya engellemek için savaşıyor.

– Zula da Aranıyor: Bu oyun türü diğerlerine nazaran tamamen farklı.Oyunda aranan kişiyi belirlenen silah türüyle (bıçak,tabanca,normal,pombalı) vurmaya çalışıyorsunuz.Vuran kişi de yeni aranan oluyor.Aranan kişi ile onu arayanlar arasında savaş yaşanabiliyor.Aranma durumundayken en çok kişi öldüren ve aranma durumunda en çok kişi öldüren elin kazananı oluyor.

– Zula da Sancak Savaşı: Bu oyun türünde takımına ait sancağı korurken rakip takımın sancağını alıp kendi sancağınıza getirmeniz gerekiyor.Bu işlemi yaptığınızda takımınız bir puan kazanıyor.Bu puanı süre sonunda en yüksek olan veya belirlenen puana ilk ulaşan takım oyunun kazananı oluyor.

– Zula da Herkes Tek: Adında anlaşılabilecek olduğu gibi harita üzerinde herkes tek olarak en fazla öldürme puanına sahip olmaya çalışıyor.Süre sonunda en yüksek puana sahip olan veya belirlenen puana ulaşan oyunun kazananı oluyor.

Zula Görev Sistemi

Zula ‘da 3 farklı görev sistemi mevcut. Bunlar günlük,haftalık ve aylık görevlerdir. Günlük görevler daha basit ve daha az bir ödülle ödüllendirilirken, haftalık daha zor ve daha iyi ödüllerle ödüllendirilmektedir. Günlük görevler her sabah 06:00 ‘da yenilenmekte, haftalık görevler ise her Pazartesi 06:00 ‘da yenilenmektedir. Bu süre zarfında görevleri tamamlamanız doğrultusunda ana ödülü alabilirsiniz veya sadece görev başına verilen ödülü alabilirsiniz.

Son olarak oyun için çektiğim İlk Bakış videosunu bırakıp incelemizi sonuçlandırıyoruz;

Sonuç Olarak
Oyun gayet güzel indirip denemenizi tavsiye ederim. Espor adımları ve turnuvaları da yapılıyor. Haliyle bir şans vermenizi öneriyorum.

Dosya Boyutu 

800 MB

Artılar

+ Başarlı mapler, bizden izler.

+ GEZ GÖZ ARPAÇIK

+ Grafikler hiçte fena değil.

Eskiler

– Zaman zaman kitle ile olan sıkıntılar. (Fakat bu cidden o kadar dert değil.)

Hikaye ; 4/10

Oynanış ; 7/10

Grafikler ; 7/10

Ses ; 7/10

Genel Puan ; 6/10

                                         İndir                                                 Üye Ol                                      Resmi Sitesi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları