Geçtiğimiz Yılın En İyi 3 Sanat Filmi

Acı, dram, komedi ve daha fazlasını içeren bu tarz yapıtlar geleneksel film türlerinin aksine sinemaseverlere farklı deneyimler yaşatırlar. Bu listede özellikle güncel sayılabilecek izlenilmesi gereken en iyi sanat filmleri bir araya getirildi.

1. Velvet Buzzsaw (2018)

Velvet Buzzsaw (2018)

Film bir Netflix filmi olmakla birlikte, izleyicilere yönelttiği “sanat içeriği hangi miktarda yaratanını kendinde barındırır?” sorusunu sormaktadır. Dan Gilroy hem senarist hem de yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Senariste göre bu film, modern sanat hayatına bir eleştiri hükmündedir. Filmde geçen hikaye ise şu şekildedir; sanat galerisi sahip bir kadın büyük bir hırs ile yüklüdür ve hep daha fazlasını arzu etmektedir. Yakın dönem içinde ölen bir sanatçının vasiyetnamesi hiçe sayılarak eserleri sergileniyor ve sanatçının eserleri büyük bir üne kavuşuyor. Ardından bu işe ortak olan kişiler gizemli bir şekilde ölmeye başlıyorlar. Yönetmen Gilroy bu filmi ile son zamanlarda sanata olan sevginin azalmasına çok ince dokunuşlar yapmaktadır.

 

  • Tür: Gerilim, Korku
  •  Yapımı: ABD
  •  Süre: 109 dakika

2. Mutlu Lazzaro (2018)

Mutlu Lazzaro (2018)

Toplamda 14 adet ödül sahibi olan film iyilik ve kötülük arasında yaşanan karşıtlığı yansıtmaktadır. Mutlu Lazzaro filminin yönetmeni senaristi Alice Rohrwacher’in üçüncü filmidir. Filmin hikayesinde ise, İtalya’da yaşamakta olan bir köylü ve ailesine bir tütün baronesi tarafından musallat olmasını konu almaktadır. Film gerçek bir hikayeden esinlenmiş olup, fabl havası hakimdir. Film ödüllü filmler arasında kendisine naif bir yapıda yer bulmuştur.

 

  • Tür: Dram
  •  Yapımı: İsviçre, İtalya, Fransa, Almanya
  •  Süre: 125 dakika

3. Soğuk Savaş (2018)

Soğuk Savaş (2018)

Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin yönettiği film 2018 de Oscar Ödüllerinde 3 ayrı dalda aday olmuştur. Film siyah beyaz olmasının yanı sıra yönetmenin daha önceden çekmiş olduğu Ida filmi ile benzer bir yapıda olduğu görülmektedir. Soğuk Savaş filminde birbirine aşık olan iki kişinin yıllar içindeki olgusunu izleyicilere aktarmaktadır. Ayrıca tarihteki gerçeklikler, film içerisinde iyi bir şekilde taşınmıştır. Müzik, birbirine aşık olan çift için oldukça önemli bir yapı olup filmin sonuna kadar devam etmektedir. Sinematografi açısından düşünüldüğünde, diyalogların özenle yazıldığı, temponun hızına etki etmeyen bir şekilde kurgulandığı görülüyor. 2018’in en filmleri arasında olan ve gelecek dönemlerde bir kült haline dönüşmesi beklenen bir sanat filmi olan Soğuk Savaş, aslında yönetmenin kendi anne ve babasından etkilendiği düşünülmektedir. Tarihi ve konusu açısından bir başyapıt olması beklenen filmi izlemeniz önerilir.


  •  Tür: Dram, Romantik, Tarih
  •  Yapımı: Polonya, Fransa, İngiltere
  •  Süre: 88 dakika

2018 filmler 2018 en iyi sanat filmi 2018 sanat filmleri 2018 en iyi 3 sanat filmi sanat filmi önerileri